Negocjacje w biznesie - manipulacja czasem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Negocjacje w biznesie - manipulacja czasem - strona 1 Negocjacje w biznesie - manipulacja czasem - strona 2 Negocjacje w biznesie - manipulacja czasem - strona 3

Fragment notatki:

Manipulacja miejscem i czasem MANIPULACJA MIEJSCEM 1 CZASEM NEGOCJACJI
1) tworzenie warunków relaksowch : polega na zorganizowaniu negocjacji w komfortowych warunkach z możliwością relaksu i rozrywki - co ma na celu "zmiękczenie" negocjatorów strony przeciwnej i wzmożeniu w nich skłonności do osiągnięcia porozumienia na warunkach przez gospodarzy proponowanych.
UWAGA : bezpieczniejsze jest organizowanie negocjacji w miejscach neutralnych, aby nie być podejrzanym o niewłaściwe reprezentowanie interesów mocodawców i działanie na zasadzie wdzięczności za gościnę.
2) tworzenie warunków stresujących : polega na przeprowadzaniu negocjacji w małym, dusznym, przegrzanym pomieszczeniu wyposażonym w twarde i niewygodne krzesła z brakiem miejsca do robienia notatek. Negocjatorzy wówczas szybko się męczą i nie mogą jasno myśleć.
3) tworzenie warunków izolacji : polega na organizowaniu negocjacji w odległej miejscowości (ośrodek mało komfortowy w lesie). Ma to na celu uniemożliwienie wywierania presji na negocjatorów (np. ze strony załogi) w czasie trwania negocjacji, co prowadzi w efekcie do szybkiego zawarcia porozumienia.
4) tworzenie sytuacji nierówności stron : polega na zaproszeniu negocjatorów do Urzędu Rady Ministrów, do odpowiedniego ministerstwa, gabinetu przełożonego delegatów. W Polsce obserwuje się sytuacje odwrotne: tzn. strajkujący zapraszają do siebie odpowiedniego ministra, posiadając w ten sposób przewagę liczebną
oraz pewniej czując się na własnym terytorium.
Manipulacja czasem trwania negocjacj i: 1) Gra na zwłokę: -zadawanie drobiazgowych pytań,
-odwoływanie spotkań lub późniejsze zaczynanie,
-dyplomatyczne choroby .
Ma to doprowadzić do zerwania porozumienia pod presją czasu w tzw. "ostatniej chwili". przy osłabieniu równowagi psychicznej strony manipulowanej.
Przeciwdziałanie :
- konsekwentne omawianie problemów wg : z góry ustalonej kolejności
- rozpoczęcie negocjacji pytaniem o pełnomocnictwa oraz wyrażenie przekonania że obie strony imię wzajemnego szacunku a przede wszystkim dla dobra sprawy starannie przygotowały się do rozmów tzn. : zapoznały się z materiałami (Kiedy, jakie materiały zostały stronie dostarczone)
2) TAKTYKA wyboru terminu negocjacji tzn. : takiego który stworzy silna presję zewnętrzną na drugą stronę np. : nauczyciele - strajk przed rozpoczęciem roku szkolnego; górnicy i ciepłownicy - przed sezonem grzewczym)
Przeciwdziałanie . - określenie z góry stałych terminów negocjacji i prowadzenie ich w sposób
rzeczowy na zasadzie wzajemnego zaufania
- prowadzenie stałych analiz społeczno-ekonomicznych umożliwiających
rozpoznanie zagrożeń i unikanie negocjacji pod presją


(…)

… uzgodnienia alby dnia następnego jedna ze stron się rozmyśliła ,tłumacząc że miała coś innego na myśli bądź że źle została zrozumiana.
Przeciwdziałanie: forma pisemna
Wizytówki i ich funkcje
Treść wizytówki
Wizytówki prywatne zazwyczaj zawierają następujące dane:
- imię i nazwisko (niekiedy pseudonim), - tytuły (naukowy, polityczny itp.), - adres, - numery telefonu, faksu, - adresy poczty elektronicznej i strony domowej WWW, - coraz częściej dyskretny kod paskowy umożliwiający wprowadzanie treści do bazy danych za pomocą skanera.
Forma wizytówki
Najczęstsze formaty wizytówek to (w milimetrach):
95 x 55 - 90 x 55 - 90 x 50 - 85 x 55 - 80 x 40 - 70 x 40 Wizytówka odręczna! - przycięty kartonik na którym się pisze.
Bilety urzędowe, oficjalne, najczęściej mają logo i nazwę firmy umieszczoną na górze wizytówki, w jej środkowej części pojawia się tytuł naukowy, imię i nazwisko a pod nimi stanowisko, w dolnej części zaś adres firmy, numer telefonu i faksu, adres strony WWW, adres e-mail.
Bilety kombinowane - oprócz informacji służbowych wymienionych powyżej zawierają prywatny adres i numer telefonu. Adres firmy znajduje się w tym przypadku po lewej stronie zaś prywatny - po prawej. Wizytówki się wręcza…
… nam występować przed oponentami z tzw. Szerokim sprzeciwem.
Metody dobierania członków
Stół i sala, my, wy, drzwi okna. W sytuacji kiedy w pomieszczeniu dominuje ściana z oknami to naszych oponentów usadawiamy naprzeciwko okna - dajemy im lepszy widok - widok na okna. My siadamy tyłem do okna przez to możemy lepiej obserwować naszych oponentów.
Na stole stawiamy: notatki woda i soki, długopis (dajemy długopisy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz