Narząd słuchu i równowagi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Narząd słuchu i równowagi - strona 1 Narząd słuchu i równowagi - strona 2 Narząd słuchu i równowagi - strona 3

Fragment notatki:


NARZĄD SŁUCHU I RÓWNOWAGI Zmysł słuchu i równowagi zlokalizowany jest w uchu. W uchu wyróżnia się 3 części:
Ucho zewnętrzne
Ucho środkowe
Ucho zewnętrzne
Ucho zewnętrzne Składa się z:
Małżowiny
Przewodu słuchowego zewnętrznego
Małżowina uszna Zbudowana jest z chrząstki sprężystej pokrytej cienką skórą, w której znajdują się włosy, gruczoły łojowe i gruczoły woskowinowe. Tkanka podskórna występuje tylko w okolicy płatka usznego.
Przewód słuchowy zewnętrzny Składa się z dwóch części. Części zewnętrznej-chrzęstnej i części wewnętrznej -kostnej. Wyścielony jest skórą o stopniowo malejącej grubości. Skóra ściśle zrasta się z ochrzęstną i okostną. W skórze znajdują się włosy, gruczoły łojowe i gruczoły woskowinowe. Przewód słuchowy zewnętrzny kończy się ślepo i jest zamknięty błoną bębenkową.
Ucho środkowe Składa się z:
Jamy bębenkowej
Trąbki słuchowej Eustachiusza
Jamek powietrznych Jama bębenkowa Jest zlokalizowana w kości skroniowej i stanowi szczelinowatą przestrzeń wypełnioną powietrzem. Jama bębenkowa jest wysłana nabłonkiem jednowarstwowym płaskim. Jej ścianę zewnętrzną tworzy błona bębenkowa zbudowana z 3 warstw:
- Warstwa zewnętrzna pokryta naskórkiem
- Warstwa środkowa włóknista zbudowana z dwóch pokładów włókien kolagenowych
- Warstwa zewnętrzna pokryta nabłonkiem jednowarstwowym płaskim lub sześciennym.
Jama bębenkowa zawiera trzy kosteczki słuchowe połączone stawami: młoteczek, kowadełko, strzemiączko. Kosteczki słuchowe tworzą łańcuszek pomiędzy błoną bębenkowa, a okienkiem owalnym. Okienko owalne leży w ścianie kostnej oddzielającej jamę bębenkową od ucha wewnętrznego. Drugi otwór tej ściany nosi nazwę okienka owalnego i jest zamknięty błoną włóknistą. Funkcja kosteczek słuchowych sprowadza się do przeniesienia drgań błony bębenkowej na drgania płynu w uchu wewnętrznym. Z kosteczkami słuchowymi związane są dwa drobne mięsnie: napinacz błony bębenkowej oraz mięsień strzemiączkowy. Mięśnie te są zbudowane zarówno z włókien poprzecznie - prążkowanych jak i komórek mięsni gładkich. Mięsnie te mogą ograniczać ruchomość kosteczek słuchowych oraz wpływać na przekazywanie dźwięków o różnej częstotliwości.
Trąbka słuchowa Eustachiusza Łączy ucho środkowe z gardłem. Pozwala na wyrównanie ciśnienia pomiędzy jamą bębenkowa i gardłem co zapobiega pęknięciu błony bębenkowej w przypadku dużego ciśnienia akustycznego. Zbudowana jest z dwóch części:

(…)

….
Komórki Hensena, komórki Klaudiusza, komórki Bottchera - są to komórki podporowe, które w miarę oddalania się od komórek falangowych staja się coraz niższe, ze znacznie ograniczonym cytoszkieletem, które przychodzą ku obwodowi w nabłonek sześcienny pokrywający bruzdę spiralną zewnętrzną, a ku środkowi w nabłonek plaski.
KOMÓRKI ZMYSŁOWE (RZĘSATE) - występują w dwóch grupach, jako komórki zewnętrzne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz