Monitoring floty

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 2226
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Monitoring floty - strona 1

Fragment notatki:

LKiM gr 10
Oliwia Dobrołowicz
Renata Gajewicz
Dorota Stefańska
Temat: Czym są i jak funkcjonują systemy monitoringu floty pojazdów (ze szczególnym uwzględnieniem roli rozwiązań on-line i opartych na GPS)?
1. Czym są systemy monitoringu floty.
2. Jak funkcjonują systemy monitoringu floty.
3. Rynek systemów monitoringu floty.
4. Przegląd rozwiązań systemu monitoringu floty.
Ad.1
Systemy monitoringu floty są to narzędzia pozwalające na kompleksową kontrolę funkcjonowania pojazdów oraz zdalne nadzorowanie kadry pracowników. Są to rozwiązania oparte na technologii GPS, służące do pełnej kontroli pojazdów firmowych w czasie rzeczywistym. Rozwiązania te przeznaczone są dla wszystkich firm, które posiadają rozległą flotę pojazdów i chcą efektywnie nią zarządzać. Głównymi użytkownikami systemów monitoringu floty są:* firmy spedycyjne, transportowe i kurierskie - monitorowanie i kontrola pracy pojazdów,* firmy handlowe - kontrola czasu i miejsca pracy regionalnych przedstawicieli, pracowników,* służby interwencyjne - koordynacja i usprawnienie akcji w terenie,* klienci indywidualni - optymalne zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą.
Jednym z podstawowych narzędzi działania każdego przedsiębiorstwa jest własna flota samochodowa. Obecni na rynku producenci terminali mobilnych, oferujących funkcjonalność Global Positioning System, pozwalają właścicielom firm na zarządzanie on-line flotą pojazdów przy użyciu nawigacji satelitarnej. Terminale mobilne wyposażone w GPS optymalizują pracę przede wszystkim kurierów i kierowców, a także pracowników, którzy z dala od przedsiębiorstwa muszą mieć stały dostęp do firmowych danych. Stały nadzór nad ruchem mobilnych pracowników pozwala firmom optymalizować łańcuchy dostaw, a systemy GPS w urządzeniach mobilnych pozwalają redukować czas i koszty operacji logistycznych.  Oprócz standardowych usług GPS pozwala na śledzenie tras przejazdów, monitorowanie czasu pracy kierowców, oferują możliwość monitorowania zużycia paliwa, zapewnia stałą łączność pomiędzy kierowcami a dyspozytorem. Ponadto systemy projektowane są tak, aby dać możliwość integrowania ich z innymi urządzeniami w pojazdach. Na rynku systemów do zarządzania flotą możemy więc spotkać urządzenia dające możliwość uruchamiania w pojazdach z dowolnego miejsca na świecie np. agregatów chłodniczych, czy wysyłania i rejestrowania komunikatów oraz zadań dla kierowców.Stały podgląd na mapie miejsc w których znajdują się pojazdy floty, daje szanse na efektywniejsze wykorzystanie możliwości przedsiębiorstw, a coraz lepsze zabezpieczenia uniemożliwiają próby manipulacji ze strony nieuczciwych pracowników.
Ad.2
GPS jest systemem satelitarnym, umożliwiającym szybkie i dokładne wyznaczenia współrzędnych określających pozycję anteny odbiornika w globalnym systemie odniesienia. Sygnały nadawane przez satelity umieszczone na orbicie Ziemi mogą być odbierane przez powszechnie dostępne odbiorniki w dowolnym momencie czasu, bez ponoszenia opłat. Warunki atmosferyczne nie mają większego wpływu na funkcjonowanie urządzeń i dokładność wyznaczonej pozycji. Liczba użytkowników jest nieograniczona. Przeszkody terenowe jakimi są np.: drzewa i budynki znajdujące się na drodze sygnału między odbiornikiem utrudniają korzystanie z systemu.

(…)

… w prowadzonej działalności,
wzrost bezpieczeństwa osoby oraz prowadzonego pojazdu/maszyny poprzez zastosowanie systemu alarmowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia,
ochrona samochodów osobowych przed kradzieżą,
ochrona towarów oraz samochodów ciężarowych je przewożących,
kontrola kierowców w trakcie godzin pracy,
poprawa zarządzania flotą poprzez dokładną lokalizację pojazdów i ich logistykę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz