To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MODELOWE STRUKTURY RYNKOWE- konkurencja doskonała, -model konkurencji doskonałej, konkurencja niedoskonała, -monopol pełny, konkurencja monopolistyczna, oligopol. MODELE RYNKOWE: konkurencja doskonała (czysta),
konkurencja niedoskonała:
monopol pełny,
konkurencja monopolistyczna,
oligopol.
KONKURENCJA DOSKONAŁA - charakteryzuje się tym, że żaden z kupujących i sprzedających nie ma wpływu na cenę. Cena jest wypadkową oferty wszystkich producentów i zapotrzebowania odbiorców na dany produkt.
Producent działający w konkurencji doskonałej dostosowuje wielkość produkcji w taki sposób, aby przy danej cenie rynkowej i danych kosztach produkcji osiągnąć zysk maksymalny.
Równowaga przeds. związana jest z kształtowaniem się sytuacji gałęzi przemysłu, do której należą wszyscy producenci wytwarzający dany produkt.
MODEL KONKURENCJI DOSKONAŁEJ opiera się na 4 założeniach: Założenie jednorodności produktu, (produkty producentów są identyczne);
Założenie pełnej mobilności czynników produkcji, (nie istnieją żadne przeszkody wchodzenia i wychodzenia przeds. do i z danej gałęzi produkcji);
Duża liczba sprzedających i kupujących;
Założenie doskonałej infor o rynku, (przyjmujemy, że sprzedający i kupujący posiadają pełną inf. o produkcie i cenie, w danym momencie jak i w przyszłości).
Negatywne cechy konkurencji: Skłonność kapitalistów do wytwarzania coraz więcej w pogoni za zyskiem, chęć zwiększania udziału zysku w cenie towaru. Może nastąpić przewyżka podaży nad efektywnym popytem- popartym pieniądzem. Nadprodukcja względna - jest to przewyżka podaży nad popytem przy istniejących cenach i dochodach. (przy danych cenach i dochodach kryzys nadprodukcji, nadwyżka podaży nad efektywnym popytem- popartym środkami nabywczymi). Podatek - narzędzie redystrybucji dochodów,
W warunkach wolnej konkurencji rola państwa ograniczona jest do minimum, państwo chroni własność, prowadzi politykę pieniężną, spełnia funkcje społecznie. Koszty zewnętrzne - nie związane bezpośrednio z działalnością Konkurencja wewnątrzngałęziowa - odbywa się w tej samej branży, Konkurencja międzygałęziowa - w różnych dziedzinach wytwarzania, jej skutkiem jest porównywanie stóp zysku poszczególnych produkcji. Prowadzi do kształtowania przeciętnej stopy zysku w całej gospodarce.
Konkurencja ma charakter bezosobowy. Przeds. w konkurencji doskonałej: Przychód całkowity (PC)- stanowi wartość sprzedanych produktów przez przeds. PC= Q . P Przychód przeciętny (PP) - uzyskany przez firmę ze sprzedaży pojedynczej jedn. produkcji.
(…)
… lub zróżnicowane, (więcej jest produktów zróżnicowanych, będącymi w stosunku do siebie dość bliskimi substytutami);
Niewielka liczba sprzedawców i wielu kupujących, Ograniczony dostęp do rynku;
Pełna informacja o rynku.
Oligopol ustabilizowany-doskonały, uczestnicy rynku dysponują mniej więcej taką samą siłą ekon.
Oligopol nieustabilizowany-brak równowagi sił ekon. poszczególnych przeds.w ramach oligopolu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)