Metody otrzymywania aluminium - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 2261
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Metody otrzymywania aluminium - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Metody otrzymywania aluminium, właściwości oraz zastosowanie aluminium i jego stopów (Al) PN-64/H-88025 - jest metalem o barwie srebrzystobiałej, gęstości 2,7 t/m3, temperaturze topnienia 933 K. Jest odporne na działanie słabych kwasów i na wpływy atmosferyczne. Posiada dużą przewodność elektryczną i cieplną, jest kowalne i daje się odlewać.
Wytrzymałość na rozciąganie w stanie lanym Rm=90-120 MPa, kutym i żarzonym Rm=70-110 MPa, zaś twardość 15-24 HB. Wydłużenie aluminium lanego 18-25% - zaś kutego i żarzonego 30-45%.
Aluminium jest najpowszechniej występującym metalem w przyrodzie (około 7%). Pojawia się, jako składnik prawie wszystkich pospolitych minerałów z wyjątkiem piasku i wapnia.
Aluminium otrzymuje się najczęściej z rudy zwanej boksyt (Al2O3), która zawiera do 60% wodorotlenku glinu Al(OH)3 oraz takie domieszki jak tlenki siarki (SiO2), wapnia CaO i żelaza (Fe2O3).
Na proces otrzymywania aluminium składa się:
1) Wytwarzanie czystego tlenku glinu Czysty tlenek glinu można otrzymywać wieloma metodami. Najczęściej stosuje się sposób Boyera, polegający na oddziaływaniu związkami alkalicznymi (których wodorotlenki są silnymi zasadami.) na rudę boksytową. W wyniku reakcji tworzy się glinian sodu, a z niego wodorotlenek glinu. Po wyprażeniu wodorotlenku otrzymuje się czysty tlenek glinu. Tlenek glinu jest produktem wyjściowym do produkcji aluminium metodą elektrolizy. 2) Elektroliza
Elektrolizę przeprowadza się w elektrolizerach, które zbudowane są w postaci metalowych wanien wyłożonych materiałem izolacyjnym i ubitą masą węglową, stanowiącą katodę. Nad wanną natomiast zawiesza się kilkanaście elektrod, które stanowią anody. W wyniku elektrolizy otrzymuje się tzw. aluminium hutnicze o zawartości 99-99,6% Al. Tak otrzymane aluminium stosuje się jako surowiec na odlewy oraz stopy aluminiowe. Zanieczyszczenie usuwa się z aluminium metodą rafinacji elektrolitycznej. Aluminium ze względu na swoją lekkość i stosunkowo dobrą wytrzymałość w porównaniu do ciężaru oraz inne właściwości jest również powszechnie stosowane.
-przemysł samochodowym - przemysł budowlany
- przemysł energetyczny (do wyrobu przewodów elektrycznych)
- przemysł maszynowy - Al-Si (siluminy) - w stopie tym twarde kryształy aluminium zapewniają efekt umocnienia, zwiększa się twardość i wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na ścieranie, oraz pogarszają obrabialność stopów. Zastosowanie: Przemysł motoryzacyjny (głowice silników, tłoki), lotniczy, elektryczny, okrętowy
- Al-Cu - stopy podatne na umocnienie wydzieleniowe, często obrabiane cieplnie. Skłonność do kruchego pękania na gorąco. Dobre wł. mechaniczne w podwyższonych temp. Zastosowanie: głowice cylindrów, tłoki silników, stopki żelazek ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz