Metody kształtowe wykonywania kół zębatych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1050
Wyświetleń: 5068
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody kształtowe wykonywania kół zębatych  - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Metody kształtowe wykonywania kół zębatych Metoda kształtowa wyk. Kół zębatych polega na nacinaniu zęba narzędziem kształtowym, którego zarys odpowiada zarysowi wrębu zęba. Jest to bardzo droga metoda ponieważ kształt zęba zależy od modułu oraz ilości zębów na kole wymagane jest posiadanie wielu bardzo drogich narzędzi. Z tego powodu wykorzystywana jest ona jedynie produkcji wielkoseryjnej. Do metod kształtowych można wyróżnić 3 technologie obróbki skrawaniem:
Frezowanie- Nacinanie zębów narzędziem kształtowym (tu frezami palcowymi lub częściej stosowanymi frezami krążkowymi modułowymi), którego zarys odpowiada zarysowi zęba. Możemy wykonać uzębienia proste oraz skośne. Metoda rzadko stosowana ze względu na dużą ilość narzędzi oraz z powodu trudności do wykonania uzębień przy małej ilości zębów na kole nacinanym. Teoretycznie metoda kształtowa wymaga dla każdej liczby zębów, dla każdego modułu i kąta przyporu innego narzędzia. W praktyce warunki te nie są ściśle przestrzegane, co powoduje zmniejszenie dokładności i głównego założenia tej metody.
Przeciąganie- Jest obróbką bardzo wydajną, lecz ze względu na bardzo drogie narzędzie nadaje się tylko do produkcji seryjnej lub masowej. Proces ten polega na oderwaniu kolejnych warstw materiału przez narzędzie, którego ostrza zwiększają swoją średnicę waz z dalszym przesunięciem koła. Przeciągacze posiadają pomiędzy kolejnymi ostrzami specjalne rowki, w których „przechowywany jest wiór, ponieważ materiał przeciągany jest przez całą długość narzędzia i nie ma gdzie wyrzucić wiór poza narzędzie. Przeciągacze znajdują zastosowanie w produkcji masowej i wielkoseryjnej i cechuje je wiele zalet:
• duża wydajność,
• duża dokładność obróbki i duża gładkość powierzchni obrobionej, • duża trwałość ostrzy narzędzia, • niskie koszty narzędziowe jednostkowe przypadające na jedną operację przeciągania pomimo wysokiej ceny samego narzędzia.” Dłutowanie
obróbki wykończeniowe: szlifowanie, docieranie, wiórkowanie ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz