Metoda Cremony wyznaczania sił w kratownicach płaskich - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1631
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metoda Cremony wyznaczania sił w kratownicach płaskich - omówienie  - strona 1 Metoda Cremony wyznaczania sił w kratownicach płaskich - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Metoda Cremony wyznaczania sił w kratownicach płaskich.
Cech charakterystyczne:
każdemu prętowi kratownicy odpowiada w planie sił Cremony równoległy odcinek, określający wartość napięcia w odpowiednim pręcie.
Dla każdego węzła kratownicy w planie sił Cremony odpowiednikiem jest wielobok, którego boki są równoległe do sił schodzących się w tym węźle.
Każdemu wierzchołkowi wieloboku sił odpowiada na rysunku kratownicy pewna część płaszczyzny ograniczona siłami schodzącymi się w tym wierzchołku. Budujemy wielobok, w którym przenosimy z rysunku właściwego długości prętów łączących odpowiednie wierzchołki ze sobą. Następnie mierzymy interesujące nas boki i przyrównujemy do np. zadanej siły. Metoda Rittera wyznaczania sił w kratownicach płaskich. Metoda ta pozwala na bezpośrednie określenie napięcia w dowolnym pręcie kratownicy, niezależnie od obciążenia pozostałej części. Jeśli kratownica daje się przeciąć przez trzy pręty nie wychodzące z jednego węzła tak, aby rozpadła się na dwie części. Wyłączamy z naszych rozważań jedną z odciętych części. Aby pozostała część została w równowadze, musimy zastąpić oddziaływanie strony wyciętej odpowiednimi siłami. Będą to napięcia występujące w przeciętych prętach i będą siłami zewnętrznymi. Tworzą one wraz z reakcjami podpory i siłą działającą układ równoważny. Suma ich momentów względem dowolnego punktu musi być równa zeru. Punkt przecięcia się dwóch przeciętych prętów przyjmujemy za biegun, względem którego będziemy obliczać sumę momentów wymienionych sił. Punkty względem których liczymy momenty sił, często nazywają się punktami Rittera.
Metoda Culmana wyznaczania sił w kratownicach płaskich. Sposób Culmana polega na wykreślaniu sił zastępczych po odcięciu części kratownicy. Siły działające na jedną część powinny przeciąć się w jednym pkt. budując na tych siłach wielobok otrzymujemy długości sił nieznanych, które po pomierzeniu i przyrównaniu do znanej siły dadzą nam miary sił w prętach przeciętych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz