Mechanizm odkształcenia - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 343
Wyświetleń: 1988
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mechanizm odkształcenia - wykład - strona 1 Mechanizm odkształcenia - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Mechanizm odkształcenia.
Rozróżnia się dwa podstawowe mechanizmy odkształceń plastycznych na zimno: poślizg i bliźniakowanie. Odkształcenie poślizgowe polega na przesunięciu względem siebie części kryształów, wzdłuż określonych płaszczyzn sieciowych, pod wpływem sił zewnętrznych. Poślizg następuje w miejscu najgęstszego ułożenia atomów, gdzie występują najmniejsze siły oporu przeciwko odkształceniom (tzw. płaszczyzna łatwego poślizgu). W kryształach, w czasie odkształcenia plastycznego, poślizg jest procesem przemiesz-czania się dyslokacji. W czasie działania siły zewnętrznej na kryształy, o idealnej sieci przestrzennej, wystąpią najpierw sprężyste przesunięcia rzędu atomów wzdłuż kierunku jej działania. W miarę wzrostu siły rząd atomów tworzy dodatkową płaszczyznę i powoduje dyslokację krawędziową. Na powierzchni kryształu prowadzi to do powstania uskoku. Przesunięcia rzędów atomów są nie większe niż jednostkowa odległość między atomami sieci. Rys. 4.1. Schemat poślizgu.
Odkształcenie przez bliźniakowanie polega na skręcaniu jednej części kryształu względem drugiej o kąt α, w określonej płaszczyźnie i kierunku. Podczas tego procesu kryształy przemieszczają się tak, że są lustrzanym odbiciem względem wybranej płaszczyzny krystalograf-ficznej. Typowe bliźniakowanie w danej warstwie atomowej może zachodzić tylko raz, a nowe odkształcenia powinny powstawać w nowych, bardziej oddalonych warstwach atomowych. Odkształcenie przez bliźniakowanie jest trwałe i nie zanika po ustąpieniu naprężenia.
Rys. 4.2. Schemat bliźniakowania.
W zależności od budowy sieci krystalograficznej, rodzaju materiału, temperatury i prędkości odkształcania, będzie dominował jeden ze sposobów odkształcenia.
F
F
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz