Laboratoria 3

Nasza ocena:

4
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Laboratoria 3 - strona 1

Fragment notatki:


Przemysław Gędek - 111454
Andrzej Serafin - 111831
wtorek, godz. 14 00 Laboratorium z Podstaw Radiokomunikacji
Data wykonania:
20.04.2003r.
Temat: Anteny Yagi - Uda. Ocena:
Cel ćwiczenia: Celem ćwiczenia było zapoznanie się z koncepcją budowy anteny Yagi-Uda oraz obserwacja wpływu liczby elementów biernych na charakterystyki promieniowania. Antena Yagi-Uda to układ antenowy złożony z przynajmniej trzech równoległych dipoli z których jeden nazywany wibratorem jest elementem aktywnym, zasilanym z nadajnika. Pozostałe to tzw. Elementy bierne pobudzane polem bliskim wytwarzanym przez element aktywny( dipol półfalowy w rezonansie ) i są to:
reflektor - umieszczony z tyłu wibratora, dłuższy od niego, którego zadaniem jest odbijanie energii w stronę wibratora; oraz direktor - umieszczony przed wibratorem, krótszy od niego, który ukierunkowuje energię z wibratora we własnym kierunku. Antena Yagi-Uda jest w zasadzie anteną z falą bieżącą. Zasada działania wygląda tu następująco : wibrator w przestrzeni wytwarza falę kulistą. Fala ta rozchodzi się wzdłuż anteny z mniejszą prędkością fazową niż w powietrzu. Oznacza to, że fala ulega spłaszczeniu w kierunku direktorów - część fali rozchodzi się w powietrzu i dogania fragment powierzchni fali rozchodzącej się wzdłuż anteny. Po opuszczeniu anteny czoło fali jest podobne do płaszczyzny ( fala jest falą płaską ) i jest to powodem zwiększenia kierunkowości anteny - główna zaleta takich anten. Wykonanie ćwiczenia: W programie Eznec zamodelowano 5-cio elementową antenę Yagi-Uda na III zakres TV ( 174 MHz - 230 MHz ) przeznaczoną do pracy w zakresie częstotliwości od 190 do 206 MHz co odpowiada 8 i 9 kanałowi zakresu TV . Wykonano ją z prętów aluminiowych o średnicy d=8 mm .
Rys.1.
Po zamodelowaniu anteny w przestrzeni swobodnej wyznaczono jej diagramy kierunkowe dla częstotliwości 190 i 206 MHz i przedstawiono na Rys.2-5.
Rys. 2 .Diagram kierunkowy w płaszczyźnie wertykalnej (elewacja) dla częstotliwości 190 MHz.
Rys. 3 .Diagram kierunkowy w płaszczyźnie horyzontalnej (azymut) dla częstotliwości 190 MHz.
Rys. 4. Diagram kierunkowy w płaszczyźnie wertykalnej (elewacja) dla częstotliwości 206 MHz.
Rys. 5 .Diagram kierunkowy w płaszczyźnie horyzontalnej (azymut) dla częstotliwości 206 MHz.


(…)

… które zamiast dipola półfalowego prostego posiadają dipol pętlowy jako element aktywny. Dzięki temu zwiększa się impedancja wejściowa ( ok. czterokrotnie ) oraz szerokość pasma pracy takiej anteny. 12
Laboratorium Podstaw Radiokomunikacji
Temat:
Anteny Yagi-Uda
Wykonali:
Albert Kawiorski
Michał Kozioł
III rok Telekomunikacji
5-elementowa antena Yagi-Uda na zakres III TV (174 - 230 MHz)
Poniższe pomiary zostały…
… 1,2,...,m
g śr = G śr = 10log g śr = 9,24 dB -średni zysk energetyczny badanej anteny 5-cio elementowej
Pomiar względnej szerokości pasma pracy anteny
Rys.6. Zależność SWR od częstotliwości
Efektywne pasmo anteny wyznaczone dla współczynnika VSWR < 1,5 oraz zysku energetycznego G > 7,5 dBi oraz rezystancji wejściowej 75Ω wynosi 26 MHz (od częstotliwości 187 MHz do 213 MHz ).
Względna szerokość pasma…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz