To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
112.KRN, PKWN, RZĄD TYMCZASOWY, TRJN- PODSTAWY PRAWNE ICH DZIAŁANIA- PROGRAMY Pod koniec 1941 roku Komintern przeszkolił w ZSRR grupę komunistów i zezwolił na odbudowanie w Polsce partii komunistycznej. W grudniu 1941 roku w Wiązownie pod Warszawą wylądowała grupa inicjatywna, której zadanie m było stworzenie radzieckiego ugrupowania podziemnego. 05.01.1941 roku powstała PPR. Podjęła hasło radykalnych reform społecznych. Dla walki z okupantem przystąpiła do tworzenia własnej org. Wojskowej GL. Na czele KC stanął Marceli Nowotko. W kierownictwie PPR doszło do rywalizacji. W listopadzie 1942 Zygmunt Małojec zastrzelił Nowotkę, a jego brat Bolesław próbował przejąć funkcję I Sekretarza KC. Reszta kierownictwa zadecydowała o zgładzeniu braci Małojców, na czele PPR stanął Paweł Finder. Po jego śmierci w listopadzie 1943 roku władzę przejął Władzio Gomułka. PPR opublikowało deklaracje programową: „O co walczymy?” Przebudowa ustroju społecznego, racjonalizacja wielkiego przemysłu, nacjonalizacja banków, reforma rolna bez odszkodowania.
KRN
W noc z 31.12. na 010.010.1944 powstała Krajowa Rada Narodowa. Jej przewodniczącym został Bolesław Bierut, a jego zastępcą Edward Osóbka- Morawski i Władysław Kowalski. W swym programie nawiązywał do konstytucji marcowej, zapowiadała przebudowę społeczno- gospodarczą kraju, oparcie polityki zagranicznej na przyjaźni i współpracy z ZSRR oraz przywrócenie ziem a zachodzie zgodnie z piastowskimi granicami i na północy przemocą zgermanizowanych. Siłą zbrojną KRN stała się AL. Program przewidywał utworzenie rządu tymczasowego. W tym samym czasie ukształtował sie polski ośrodek komunistyczny w Moskwie. W lutym 1943 powstał komitet organizacyjny ZPP. Wśród jego organizatorów znaczące miejsce zajmowali: W. Wasilewska, A. Lampe, A. Zawadzki i Z. Berling. PKWN
Delegacja KRN przebywająca w Moskwie uzupełniona przez 3 członków przybyłych z, w tym M. Żymirskiego oraz kierownictwo ZPP przynaglały władze radzieckie, pod presją zbliżającego się wkroczenia armii radzieckiej z oddziałami I armii polskiej na zimie polskie do wyrażenia zgody na powołanie organu wykonawczego KRN. Stalin w rozmowach z delegacją KRN i ZPP w dniu 18.07.1944 podzielił tą argumentację i zgodził się. 22. 07.1944 utworzono PKWN. Jego przewodniczącym E. Osóbka- Morawski, a wice Andrzej Witos i Wanda Wasilewska. Wraz z komunikatem o powstaniu PKWN radio moskiewskie nadało tekst Manifestu PKWN skierowanego do narodu polskiego, zgodnie z nim, jedyną legalną władzą w Polsce była KRN pełniąca rolę parlamentu. PKWN był jej organem wykonawczym , czyli rządem. Obydwie władze uznawały za podstawę prawną swojej działalności przepisy konstytucji marcowej z 1921 roku. Miała obowiązywać do zwołania Sejmu Ustawodawczego i uchwalenia nowej konstytucji. Rząd emigracyjny w Londynie i jego delegatura w kraju, które działały na podstawie konstytucji kwietniowej z 1935 roku uznano za nielegalne. Przedstawiono program reform społecznych i gospodarczych omijając kwestie nacjonalizacji przemysłu. Granice państwa określono dość mgliści, stwierdzając, że uregulowanie granicy polsko- rosyjskiej powinno nastąpić w drodze wzajemnego porozumienia i powinna ona być „linią przyjaznego sąsiedztwa”. Sformułowano też zasady tworzenia hierarchicznego systemu władzy opartego na strukturze nadnarodowych podporządkowanych KRN: województw powiatowych, miejskich i gminnych. 26.07.1944 ZSRR uznał państwo polskie za suwerenne i sprzymierzone, a PKWN za jego wyłączny rząd. W tym samym dniu
(…)
… Armii Czerwonej na obszar całego kraju. Główne jego zadanie polegało na tworzeniu organów adm terenowej: ogólnej i specjalnej, zapewniających realizacje podstawowych funkcji. Wolność polityczna obywateli poddano reglamentacji. Prowadzono cenzurę prewencyjną prasy i książek. Nie krępowano działalności Kościoła i innych związków wyznaniowych. Rozbudowano aparat bezpieczeństwa publicznego i milicji…
… tworzenia hierarchicznego systemu władzy opartego na strukturze nadnarodowych podporządkowanych KRN: województw powiatowych, miejskich i gminnych. 26.07.1944 ZSRR uznał państwo polskie za suwerenne i sprzymierzone, a PKWN za jego wyłączny rząd. W tym samym dniu ZSRR i PKWN zawarło układ określający granicę wschodnią na linii Curzona. Po przybyciu do Chełmna 27.07.1944 roku członków PKWN zaczęto tworzyć adm…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)