Kondycja człowieka końca XX wieku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 2100
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kondycja człowieka końca XX wieku - strona 1

Fragment notatki:

Komentarz do rozmowy z prof. Barbarą Skargą, czyli rozważania na temat kondycji człowieka końca XX wieku. Referat zawiera informacje z przedmiotu socjologia. Składa się z 6 stron w formacie doc. i posiada bibliografię. Praca porusza takie tematy jak: konsekwencje rewolucji cywilizacyjnej i kulturowej oraz kondycja współczesnej nauki. Podejmuje temat wpływ wynalazków, postępu technicznego i masowej kultury na społeczeństwo. Stawia pytanie być czy mieć i zwraca uwagę na wzrastający poziom konsumpcji. Mówi również o poczuciu pseudowolności, towarzyszącej człowiekowi końca XXI.

Temat: Komentarz do rozmowy z prof. Barbarą Skargą, czyli rozważania na temat kondycji człowieka końca XX wieku.
Zbliżający się koniec stulecia, dla wielu oznaczający nadejście lęków, spełnienia przepowiedni czy obaw, ożywia dyskusje na temat kondycji istoty ludzkiej. Zadajemy sobie pytanie, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy? Wiek XX przyniósł zmiany cywilizacyjne i kulturowe przewyższające, te które dokonały się od początku istnienia ludzkości. Byliśmy świadkami dwóch totalitaryzmów, wielu wojen oraz licznych krwawych rewolucji. Odchodzący wiek przyniósł też olbrzymi postęp technologiczny, którego nie można jednak równoważyć z dobrem ludzkości. Rozwój techniczny nie szedł w parze z rozwojem etyki i refleksji intelektualnej, dlatego w dzisiejszych czasach ludzie są zagubieni nie potrafiąc nadać znaczenia i moralnie ocenić otaczającego ich świata. W rozmowie, którą czytałam pada pytanie: czy człowiek jako indywiduum jeszcze istnieje? Pragnę swoje rozważania skupić wokół tego pytania i innych kwestii z niego wynikających.
Jedną z cech kończącego się XX stulecia jest poszukiwanie własnej tożsamości, próba samookreślenia się wobec „globalnej wioski” jaką stał się świat i unifikującej kultury masowej . Bolączką współczesności, jest życie wykorzenione, samotne, przedmiotowe i wyobcowane. Zastraszająco szybki rozwój techniki sprawił, iż obudziliśmy potężne siły, których działania nie jesteśmy już w stanie kontrolować, i których skutki są dla nas całkowicie nieprzewidywalne. Te siły zaczęły dominować nad nami i drastycznie zmieniać nasze życie., obyczaje, wartości, normy, wzorce zachowań, relacje międzyludzkie. Interakcje społ. stały się powierzchowne i anonimowe, nowe formy komunikacji jednocześnie zbliżają nas do siebie, ale i oddalają. Przestaliśmy ze sobą rozmawiać na rzecz przedmiotowej, funkcjonalnej komunikacji. Wielu ludzi traci poczucie przynależności do jakiekolwiek grupy i ni e czyje więzi z przeszłością. Jesteśmy świadkami ery przejściowości i krótkotrwałości, „kultura jednorazowego użytku” nie sprzyja wytwarzaniu się głębokich więzi między ludźmi. Żyjemy w tłumie, ale zawsze pozostajemy samotni. Nie ma nic trwałego, nic na czym można by budować własną definicję rzeczywistości. Dlatego uciekamy od refleksji nad samym sobą, nad sensem bytu. Uciekamy od odpowiedzialności i myślenia. Bezwolnie pooddajemy się fali niosącej nas ku zgubie.
W ciągu stu, czy stu pięćdziesięciu lat dokonała się przerażająca rewolucja cywilizacyjna i kulturowa. Nowe technologie i wynalazki z początku zdawały się być tak długo oczekiwanym tryumfem człowieka nad naturą,. Nowożytny ideał nauki sprawił, iż na stałe w europejskim światopoglądzie zakorzeniły się pewne przekonania na temat człowieka i jego relacji wobec przyrody. Naturę uznano za wroga człowieka i szukano sposobów zapanowania nad nią. Środkiem do tego panowania maiła być nauka. Nauce przyznano prawo do nieograniczonej wolności dzia

(…)

… panoramicznym Philips a SONY, płatkami śniadaniowymi tej czy innej marki. Niedługo możliwe będzie tworzenie ludzi na zamówienie, wydając na świat dziecko rodzice będą mogli określić kolor jego oczu, wzrost a nawet uzdolnienia. Możliwość klonowania ludzi i dowolnych manipulacji ciałem ludzkim mogą doprowadzić do tego, iż staniemy się gatunkiem robotów. Jak takie zabiegi wpłyną na tożsamość i osobowość człowieka, jak będą wyglądały społeczeństwa przyszłości? Czy przeobrazimy się w zgraję bezrefleksyjnych cyborgów z wszczepionymi w ucho telefonami komórkowymi i wyświetlaczmi ciekłokrystalicznymi w gałkach ocznych, żyjącymi w wirtualnej rzeczywistości, bo nasza planeta już od dawna będzie lodowata pustynią?
„Być czy mieć?” - pytanie, które chyba po raz pierwszy tak silnie zostało zaakcentowane dziś, pod koniec dwudziestego…
… zapotrzebowanie ludności tych krajów. To ona jest kolejną przyczyną problemu, który przejawia się zagubieniem wartości intelektualnych i duchowych, kosztem masowego podporządkowania jednostki wobec kultu przedmiotu. Koniec wieku XIX i początek XX przyniósł ludzkości erę przemysłu masowego, ciągłego obniżania kosztów produkcji, i unifikacje samego przedmiotu, który stawał się z jednej strony coraz doskonalszy…
…. Jednostka w dzisiejszych czasach ma rozległe prawa, które dają bardzo duże poczucie pseudowolności. Demokracja jest systemem, który doskonale zapewnia spektakularne poczucie współrządzenia swoim państwem, a więc kierowania całym społeczeństwem. Człowiek czuje się jak władca, kiedy w czasie kampanii wyborczych padają slogany podkreślające słowo „Ty”. Człowiek dzisiejszy ma ogromne poczucie prywatności. Nikt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz