integracja europejska - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 integracja europejska - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

SIKE 1
Starożytny Egipt:
→ zachód: w sensie kulturowym, gospodarczym na wyższym poziomie
→ wschód
Rumunia: → nawiązuje do pierwiastka rzymskiego
→ w okresie rzymskim terytorium obecnej Rumunii zamieszkiwali GETODAKOWIE : zostali podbici przez Rzymian (skutek: romanizacja getodaków)
→ w okresie wiosny ludów kultura ta zanika, pojawiają się nowe plemiona → wołosi (wołoszczyzna):
Mołdawianie
Siedmiogród (etnicznie, kulturowo, religijnie bardzo zróżnicowane!)
kwestia językowa:język opary na łacinie- wśród społeczności mołdawskich zaczęło pojawiać się przekonanie o tożsamości, o tym, że są narodem.
W połowie XIX wieku próbowano budować państwo niezależne, warunkiem mialo być połaczenie dwóch księstw: Mołdawii i Wołoszczyzny
→ przykład nacjonalizmu kulturowego (na mitach, postawach tworzy się idea państwa)
→ książę Jan Kuza: pojawienie się słowa Rumunia
Ustrój jaki wybierały nowopowstałe państwa to najczęściej monarchia, gdzie władcami byli obcokrajowcy (tylko w Serbii i Czarnogórze panowała dynastia rodzimego pochodzenia).
KONFLIKTY TERYTOTIALNE: roszczenia do obszarów, które kiedyś należało do innego państwa- chcą one na nowo na nich panować
(wiki: Spór terytorialny - rodzaj sporu międzynarodowego, zazwyczaj pomiędzy dwoma państwami, który toczy się o terytorium, najczęściej enklawę. Istotą sporu terytorialnego jest kwestionowanie tytułu prawnomiędzynarodowego drugiego państwa do zajmowania określonego terytorium i dążenie do zmiany status quo)
Wielka Rumunia Wielka Grecja = wykorzystywanie czynnika historycznego: państwa chcą więcej niż udalo im Bułgaria się zyskać podczas procesu jednoczenia
DOKTRYNA SAMOSTANOWIENIA NARODÓW: (przedstawiciel: Wilson, jego deklaracja) naród jako suweren powinien decydować o tym, czy może wymagać bycia niezależnym, decydować o swoich granicach (wiki: Samostanowienie narodów (samostanowienie ludów), prawo do swobodnego określania statusu politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturowego a także prawo do utworzenia własnego państwa lub połączenia się z państwem już istniejącym.)
realistyczne: przekonanie o prawach rządzących stosunkami międzynarodowymi, nie tylko politycy mają wpływ, ale inne czynniki również
idealistyczne: człowiek może świadomie wpływać na procesy społeczne w stosunkach międzynarodowych SIKE 2 18.03.2011


(…)

… z róznymi grupami
→ umocnienie przez najazd Mongołów
UPADEK KONSTANTYOPOLA 1453
(wiki: We wtorek 29 maja 1453 roku wojska imperium osmańskiego zajęły Konstantynopol. Zdobycie miasta oraz śmierć ostatniego cesarza bizantyjskiego Konstantyna XI Dragazesa pociągnęły za sobą ostateczny upadek cesarstwa wschodniorzymskiego. Zwycięstwo to dało Turkom panowanie nad wschodnim basenem Morza Śródziemnegoi otworzyło…
…- wyodrębnienie na zasadzie etniczności (np. Serbia)
poziom państwowy
* od struktury politycznej
* kwestie lokalności i etniczności różnie się nakładają bo są np. państwa wielonarodowe
poziom regionalny
* np. europejski, południowy, zachodni
* wykraczają poza strukturę państwową
* może być uwarunkowany geograficznie
* może być traktowany jako pewna koncepcja/idea
poziom globalny (planetarny)
* dotyczy całej kuli…
… świata i człowieka. Próbowała ona wyjaśnić odwieczne zagadnienia dotyczące bytu ludzkiego, mistyki, życia i śmierci, dobra i zła, jak również istnienie zjawisk przyrody (np. pory roku,piorun). Opowieści mityczne są przejawem wczesnego stadium rozwoju doktryny religijnej, tzw. etapu mitycznego.
Zbiór mitów danej społeczności określa się mianem mitologii.
Współcześnie rozmaite zbiorowości ludzkie oraz poszczególne jednostki tworzą rozmaite opowieści mające na celu stworzenie i podtrzymanie fałszywego mniemania o grupie lub jednostce. Przykładem tego typu współczesnych mitów są mity narodowe.)
→ element religijny „Polska mesjaszem narodów”
etnogeneza Polaków i innych narodów
procesy, wydarzenia wykorzystywane do tworzenia narodu
np. mit o Popielu co go myszy zjadły
→ mogą oddziaływać na współczesność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz