Implantacja komórki jajowej - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Implantacja komórki jajowej - omówienie - strona 1 Implantacja komórki jajowej - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

IMPLANTACJA KOMÓRKI JAJOWEJ
W procesie folikulogenezy (6miesięcy) powstaje jeden pęcherzyk, uwalnia się jedna dojrzała kom. jajowa, jest również uwalniane jedno ciałko kierunkowe. Sam pęcherzyk wytwarza tropizm, na który reagują strzępki jajowodu. W bańce jajowodu natomiast zachodzi cały proces przedimplantacyjny.
pH pochwy jest wówczas kwaśne co powoduje, że plemniki uciekają szybko do macicy, przez obfity, wodnisty i alkaliczny śluz szyjkowy.
W ejakulacie plemniki nie są zdolne do zapłodnienia. Muszą dokończyć dojrzewanie ( w najądrzach opłaszczane są białkami, które blokują kanały jonowe w błonie plemnika ). W śluzie ulegają one "przemyciu", tracą te białka - jest to proces kapacytacji - co umożliwia im dalsze dojrzewanie.
Jajowód (96 h, 4-5 dni)
zapłodnienie w bańce jajowodu
wolny transport w bańce jajowodu
zatrzymanie w połączeniu bańkowo-cieśniowym
dość szybki transport przez odcinek cieśni jajowodu
Wnikanie dwóch plemników = ciąża patologiczna, ulegnie obumarciu.
Kom. trofoblastu - dzięki nim zarodek ulegnie implantacji, połączenie z ustrojem matki. Ok. 28 h po zapłodnieniu zarodek dzieli się na dwa blastomery, otoczony jest osłonką przejrzystą. Jeden podział co 12h. Gdy osiągnie 16 blastomerów przechodzi w morule - tutaj po raz pierwszy dochodzi do różnicowania się komórek. Pierwsze podziały odbywają się wyłącznie w oparciu o genom żeński (mRNA matczyne o poliA). Pierwsze geny ojca ujawniają się na poziomie 8 blastomerów. mRNA zarodkowy - kolejność ekspresji genów potrzebnych do różnicowania. Następnie powstaje struktura, która gromadzi płyn (kompaktacja moruli), zacierają się granice w zarodku. Blastula ograniczona jest jeszcze przez zona pellucida. Powiększa się jama. W środku tworzy się węzeł zarodkowy.
Komórki trofoektodermy - z nich rozwinie się łożysko. Komórki je budujące nazywają się kom. multipotencjalnymi, każda ma tę samą wartość. Są dwie grupy komórek:
kom. trofoektodermy - mają za zadanie naciekać struktury
kom. węzła zarodkowego - część z nich może się różnicować w każdy organ i narząd. Przeszczepienie tych komórek daje nam nieograniczone możliwości - np. przeszczepianie ich do chorych narządów np. serca.
Blastocysta trafia do jamy macicy. Z węzła zarodkowego ok. 50% komórek degeneruje. Blastocysta powiększając się przerywa osłonkę przejrzystą, która pęka. Blastocysta wypełza przez powstały otwór w zona pellucida. Bliźnięta jednojajowe powstają wtedy gdy osłonka przerywa blastocystę na dwie części. Natomiast gdy przetrwa węzeł zarodkowy powstają bliźnięta syjamskie.


(…)

… przerywa blastocystę na dwie części. Natomiast gdy przetrwa węzeł zarodkowy powstają bliźnięta syjamskie.
Implantacja:
Blastocysta wykazuje pewną inwazyjność, która wraz z gotowością endometrium (progesteron, wcześniej estradiol) umożliwia implantację.
Okno implantacji: -18 +19 +20 +21 -22 (dni cyklu z "+" → pinopody → aktywna absorpcja płynu z jamy macicy → zmniejszenie przestrzeni w macicy → zbliżenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz