Grupa społeczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 623
Wyświetleń: 2618
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grupa społeczna - strona 1 Grupa społeczna - strona 2 Grupa społeczna - strona 3

Fragment notatki:

W treści notatki pojawiają się takie pojęcia jak: grupa społeczna, kryteria, klasyfikacja grupy, interakcja, komunikowanie się, wzajemny wpływ, grupy nieformalne i formalne, grupy pierwotne i wtórne, rodzina, związki w grupie, grupa odniesienia, cel grupy, jasne sformułowanie celu, normy grupowe, struktura grupy i kierownictwo, struktura socjometryczna, władzy, awansu, komunikacji, role społeczne, normy grupowe, nacisk, atrakcyjność, modelowanie, kary i nagrody i inne.

Wszyscy zastanawiamy się nad tym czym jest grupa społeczna.
Grupa społeczna to co najmniej dwie osoby mające wspólny cel i wchodzące ze sobą w interakcje, bezpośrednie lub pośrednie, czyli przebiegające przy udziale struktur organizacyjnych. Jest zbiorowością względnie trwałą i spójną. Jej członkowie wzajemnie na siebie wpływając przyczyniają się do ugruntowania wspólnych norm i postaw.
I .Jednym z najważniejszych kryteriów, które klasyfikują grupy jest ich wielkość gdzie dzielimy grupy na małe i duże . Aby ułatwić zrozumienie podanej wyżej definicji przedstawię przykład który nam to ułatwi :
Obserwujemy sytuację w której na wczasach powiedzmy przy śniadaniu spotykają się dwie, lub trzy młode dziewczyny są one w podobnym wieku pozornie nie zwracają na siebie uwagi jednak pod koniec posiłku jedna zwraca się do drugiej z zapytaniem skąd pochodzi i dowiaduje się że obie pochodzą z tej samej miejscowości i będą studiować na tej samej uczelni, trzecia pani też mieszka nieopodal ich miejsca zamieszkania i już od roku też studiuje na podobnym kierunku. Zapewne później przedstawiają się sobie i rozpoczynają rozmowę. Jedna z nich proponuje aby razem spędziły ten dzień. Zakładając ,że panie znalazły wspólne tematy zainteresowań i cel jakim jest spędzenie w podobny sposób urlopu, zaprzyjaźniły się znajomość ta będzie kontynuowana przez okres wypoczynku i później w okresie nauki.
Tak oto powstała grupa mała w podanym przykładzie należy zwrócić uwagę, że cechą najważniejszą, która różni małe grupy społeczne od niegrup jest fakt, że wszyscy członkowie pozostają ze sobą w interakcji.
Interakcja- wzajemne oddziaływanie na siebie dwu, lub więcej osób, aby określony kontakt nazwać interakcją powinny być spełnione trzy warunki:
1.każdy z partnerów świadomie emituje pewne zachowanie i odbiera zachowanie
2.zachodzi proces komunikowania się
3. partnerzy wzajemnie wpływają na siebie
W małych grupach interakcja ma charakter interakcji bezpośredniej czyli każdy członek grupy ma kontakt z każdym. Natomiast w dużych grupach np. grupach zawodowych np. adwokatów, nauczycieli nie są w stanie kontaktować się ze sobą bezpośrednio czynią to za pomocą struktur organizacyjnych.
II.W przedstawionym powyżej przykładzie powstała mała grupa ma ona charakter nieformalny, powstała ona spontanicznie pod wpływem zaistniałej sprzyjającej sytuacji, na bazie więzi łączących ich członków.
Grupa o charakterze formalnym powstaje ze względu na wymagania stawiane jednostce z zewnątrz np. grupa studentów, klasa szkolna, zespół pracowników.
III. Grupy społeczne możemy podzielić na grupy pierwotne i wtórne. Grupy pierwotne to zazwyczaj grupy małe, gdzie członkowie nawiązują bliskie i trwałe związki. Spędzają ze sobą dużo czasu, wiedzą o sobie dużo nawzajem i dzielą się zdobytymi doświadczeniami. Interakcje mają tu duży ładunek emocjonalny. Przykładem tu może być rodzina. Grupy wtórne to grupy większe są to grupy realizujące konkretne cele .Związki w grupie mają charakter oficjalny i okresowy. Grupa trwa do momentu osiągnię

(…)

… w ich strukturach i tak oto przychodzi nam pełnić jednocześnie wiele ról co może prowadzić do konfliktów np. między rolą matki i kobiety pracującej, przyjaciela i szefa itd.
Rola jaką odgrywamy w grupie jest ściśle związana z piastowaną pozycją w grupie, inaczej mówiąc to zespól praw i obowiązków, jakie ma jednostka ze wzglądu na swoje miejsce w strukturze grupy. Realizacja roli zależy:
od właściwości jednostki, które mogą sprzyjać bądź przeszkadzać w pełnieniu jej
od poziomu identyfikacji jednostki z grupą
od wzoru określającego idealne wykonanej roli przyjętego przez grupę
od wywieranego przez grupę nacisku
Konflikt ról to nic innego jak kolizja praw i obowiązków jednej roli z prawami i obowiązkami drugiej. Przykładem: Pani X jako kobieta pracująca wie, że musi wykonać sprawozdania w określonym terminie a mija…
… on za kilka dni, jako matka powinna zostać w domu z chorym dzieckiem i zająć się nim, a nie wysyłać do przedszkola z gorączką. Rozwiązanie konfliktu nie jest łatwe.
Na gruncie psychologii przyjęło się jeszcze jedno rozumienie roli społecznej, rolę w tym ujęciu rozumie się jako przyjęty przez jednostkę sposób autoprezentacji wobec otoczenia, niezależny od miejsca zajmowanego w grupie, ale wychodzący naprzeciw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz