Geneza i historia USA - wykład - Rewolucja transportowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza i historia USA - wykład - Rewolucja transportowa - strona 1 Geneza i historia USA - wykład - Rewolucja transportowa - strona 2 Geneza i historia USA - wykład - Rewolucja transportowa - strona 3

Fragment notatki:

18.11.09
GENEZA I HISTORIA USA
wykład 5
Po rezygnacji Washingtona przeprowadzono wybory między 2 partiami, gdy konstytucja am. nic nie mówi o partiach politycznych. Partia = coś niedobrego, chciano jedności w społeczeństwie.
1896 r. każdy elektor ma prawo oddać 2 równoprawne głosy. Kandydat z najwyższą l. Głosów = prezydent a następny wiceprezydent. John Adams pochodził z jednej frakcji a drugi z najwyższą l. Głosów (Jefferson) pochodził z drugiego stronnictwa a oba wzajemnie się zwalczały. Stad marginalizacja stanowiska wiceprezydenta.
Adams uchwalał dziwne ustawy. 4 O cudzoziemcach i rokoszach. W czasie wojny możliwa deportacja i internowanie, wydłużano okres pobytu w USA by otrzymać obywatelstwo.
Ustawa o rokoszu: dotychczas brak było prawa karzącego za współprace z obcym rządem prowadzącym wojnę ze Stanami. Ustawę te sformułowano w taki sposób, że uderzyła nie w zdrajców ale w członków pozycji. Wirginia I Kentucky uznały że nie chcą tego prawa i nie obowiązuje na ich terytorium. =Nullifikacja = unieważnienie prawa federalnego na terenie stanu. Doprowadziła ta koncepcja do wojny secesyjnej. Stany nie muszą akceptować decyzji rządu federalnego.
Waszyngton zachorował, przybył do niego lekarz → zmarł.... upuszczono mu krew skaryfikatorem, nie skalpelem i się chłopak wykrwawił. Nazwa od blizn „scars” Wyprawiono mu w NY symboliczny pogrzeb z pustą trumną. Dopiero Lincolna obwieziono po śmierci po kraju. Pogrzebany w jego posiadłości, nie przeniesiono na Kapitol. Malowano na porcelanie chińskiej obrazki z wyniesionym na niebiosa Washyngtonem.
Po 4 latach koniec prezydentury Adamsa' 1800 nowe wybory. Ci co głosowali na republikanów zagłosowali i na Jeffersona i wiceprezydenta Burr'a z tej samej partii. Jak jest remis losują reprezentanci z izby (poprzedniej a nie z nowej) reprezentantów. Bo poprzedniej kadencji byli zwolennicy Adamsa to musieli wybierać spośród przeciwników. Głosowali 35 razy bez skutku. Dopiero 36 raz się udało. Jefferson został prezydentem. Był przeciwnikiem jakiejkolwiek pompy, polityk to normalny człowiek. Bez patosu i wywyższania. Przyjęcia w Białym Domu, zapraszano od Pana Jeffersona a nie prezydenta. Rezygnował też z wyboru miejsc, co powodowało bójki wśród żon polityków, które chciały siedzieć jak najbliżej prezydenta.
Washington był wsią z kilkoma budynkami rządowymi. Pałac prezydencki był bardzo prosty, nieogrzewany co nie odpowiadało żonie Jeffersona. Na pierwsze piętro prowadziła drabina. Jefferson „Wszyscy jesteśmy Republikanami, i federalistami” fragment. Jednego przemówienia, podkreślał że wszyscy są jednym narodem.
Sąd najwyższy i politycy chcą jednak dla siebie jakichś funkcji więc się nie zgadzają na jedność i równość. Marshall był prezesem SN przez 24 lata i stworzył jego potęgę.


(…)

… dostarczanie listów ważne dla poczucia jedności społeczności.
utrzymanie systemu sądowniczego
utrzymywanie latarników do każdej latarników
zbierał cła importowe
Lokalne urzędy pocztowe to poczmisrzowie, co było bardzo ważna funkcją rządową.
Pierwsze MSZ to drewniana chałupa z 6 urzędnikami.
Departament skarbu miał piękny klucz do skarbca, który wcale bogaty nie był. Jefferson był skąpy. Wydawał pewną kwotę…
… rząd, skromne państwo. Za jego prezydentury doszło do wydarzenie o ogromnym wpływie na przyszłość kraju. Kupił Luizjanę. Jak w 1800 r. objął prezydenturę, Stany miały 900 000 mil2, ogromne państwo, przekroczono granice Appalachów do Missisipi, która był granicą między terytorium Fr. i Am.
Ci co mieszkali na zach. od gór, nie mogli ich przewozić na wsch. tylko spływać do Nowego Orleanu i na statkach wysyłać do NY czy Washingtonu. Swoboda żeglugi warunkowała handel i życie ludzi w tym regionie, zarówno am, jak i fr. Ale port w Nowym Orlean był własnością Fr. a był to jedyny port morski. W 1803 Jefferson wysyła poselstwo do Paryża by kupić od Fr. port i kawałek ziemi przy nim, by korzystać z niego nieograniczenie. Chciał zapłacić 10 000 000 dol. Ówczesnych. Okazało się, że Fr. chce sprzedać nie tylko port, ale całą Luizjanę, bo sprzedaż samego portu nie ma sensu ekonomicznego. Wzięli za to 15 000 000 ówczesnych dol. = Podwojenie terytorium Ameryki. Obecnie mieściłoby się tam 14 stanów. Był konflikt, czy rząd może kupić taki obszar, ale przekonano Jeffersona.
Postanowił na zachód od Missisipi wysiedlić Indian i nie wpuszczać tam białych. Pokojowe współistnienie NIEMOŻLIWE. Ale granica…
… statek.
Barki pasażerskie i towarowe. Reklamy wynosiły sposób podróżowania. Ciasne koje o szerokości półek, brak higieny, bez okien, bez wentylacji. Był dyżurny ręcznik, grzebień, szczotka. Losowanie o miejsca. Byli tez spryciarze. Jedzenie było kiepskie, ale dawano dużo. W porze obiadowej wskakiwali na statek z mostu, najadali się i wyskakiwali po zapłaceniu paru groszy i zapłaciwszy za krótki odcinek…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz