Fotometr BUNSENA

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 2016
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fotometr BUNSENA - strona 1 Fotometr BUNSENA - strona 2 Fotometr BUNSENA - strona 3

Fragment notatki:

Fotometr BUNSENA Część teoretyczna. Wielkością charakteryzującą źródło światła jest jego natężenie ( światłość) I, wyrażająca ilość promieniowania świetlnego wysyłanego przez źródło światła w jednostce czasu w jednostkowy kąt bryłowy. Jednostką natężenia źródła światła w układzie SI jest kandela (cd) to jest natężenie z jakim promieniuje w kierunku prostopadłym pole powierzchni 1/6•10 5 m 2 ciała doskonale czarnego w temperaturze 1773 o C (temperatura krzepnięcia platyny), pod ciśnieniem jednej atmosfery.
Natężenie oświetlenia przez punktowe źródło światła określa wyrażenie:
E = I/r 2 Opis ćwiczenia.
Do pomiarów natężenia źródła światła służy przyrząd zwany fotometrem, którego działanie polega na porównywaniu natężenia badanego źródła z natężeniem żarówki wzorcowej. Chcąc wizualnie wyznaczyć natężenie źródła światła, należy oświetlić pewną powierzchnię (fotoelement) światłem pochodzącym ze źródła wzorcowego i źródła którego natężenie wyznaczamy. W ćwiczeniu wykorzystano zmodyfikowany fotometr Bunsona, czyli na jednej osi, naprzeciw siebie w odległości 80cm umieszczono źródło wzorcowe światła i przeciwnie skierowane źródło badane. Pomiędzy źródłami światła umieszczono dwa odpowiednio połączone fotorezystory. Zasada pomiaru polega na uzyskaniu jednakowych natężeń światła po obu stronach fotoelementów. Uzyskujemy to przez przesuwanie fotoelementów po osi.
Pomiarów dokonujemy zmieniając napięcie zasilania badanego źródła światła czyli tym samym mocy pobieranej przez to źródło.
Znając natężenie źródła wzorcowego I 0 możemy wyznaczyć natężenie I x źródła badanego:
I x = r x 2 * I 0 / r o 2 Gdzie r x to odległość fotoelementu od badanego źródła światła a r 0 to odległość od wzorca światła.
Jedną z wielkości charakteryzujących źródło światła jest jego sprawność η - stosunek światłości I do pobieranej mocy P.
η = I / P [cd/W} Z prawa Stefana Boltzmana wynika że zdolność emisyjna ciała doskonale czarnego jest proporcjonalna do czwartej potęgi jego temperatury bezwzględnej.
I = CT n Żarówka pobiera i i emituje równe ilości energii, stąd: log W = const + n/4 log P 2. Tabela U [V]
I [A]
r x r 0 Natężenie badanego źródła światła I x Moc pobrana przez źródło badane P
Współczynnik sprawności η
88,2
40,4
22,7
57,3
0,157 3,563 0,044 99,6
43,4
26,0
54,0


(…)

…. dalekowzroczność, blisko wzroczność, astygmatyzm), to też przeniosło się na odczyt odległości rx i r0 oraz ustawienia amperomierza podłączonego do fotoelementu w pozycji równej 0. Drugim problemem z odczytem sprawiał amperomierz i woltomierz, z którego odczytywałem napięcie (U) i natężenie (I). Urządzenia te nie pokazywały jednaj stałej wartości, lecz wahały się w obrębie danej wartości. 6. Wnioski Wartość błędu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz