Filozofia - literatura

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1428
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - literatura - strona 1 Filozofia - literatura - strona 2

Fragment notatki:


- Tatarkiewicz Historia Filozofii - ale bez trzeciego tomu, bo ten nie jest zbyt dobry, zwłaszcza części o Nitschem. - Copleston Historia filozofii - tu bardzo dobrze opracowane średniowiecze. - Giovanni Reale Historia filozofii starożytnej LEKTURY
- Platon, Państwo - wg. paginacji oryginału - 507B - 521B (koniec księgi szóstej, początek siódmej - alegoria jaskini) - Mistrz Eckhart Traktaty - traktat O odosobnieniu - Kartezjusz Medytacje o pierwszej filozofii- tom I - Warszawa 1958 s. 20 - 69 (medytacja I, II i III)
- Pascal - Myśli - myśl 443 - 466 - zakład Pascala
- Hegel - Wykłady z filozofii dziejów - Warszawa 1958 - tom I, s. 14 - 57
- Kierkegaard - Bojaźń i drżenie - rozdziały Nastrój, Pochwała Abrahama, Problematy - około 40 stron
- Nietzsche - Pisma pozostałe - O prawdzie i kłamstwie w pozamoralnym sensie. Le notatka
- każdy z filozofów inaczej określa filozofię i zadania, którymi powinna się zajmować. W związku z tym definicji filozofii nie znajdziemy. Arystoteles w metafizyce powiedział, że wszystkie nauki są od niej powszedniejsze, ale żadna nie jest lepsza - w filozofii nie chodzi o jej użyteczność i stosowalność powszechna, ale o to, żeby jak najlepiej uchwycić istotę rzeczywistości albo przedmiotu naszych rozważań - i z ta opinią najprawdopodobniej zgodziłaby się większość filozofów. - w słowie filozofia słychać dwa inne greckie słowa PHILIA oraz SOPHIA Philia to bardzo niejednoznaczne słowo, leksykalnie tłumaczone jako miłość, ale oznacza skłonność, przychylność komuś lub czemuś Sophia - też niejednoznaczne, bo każdy inaczej rozumie MĄDROŚĆ. Dla Greków mądrość to wiedza, ale też mądrość wrodzona, - Grecy żyli tak, jak filozofowali i filozofowali tak jak żyli - ich filozofia była zgodna z ich postępowaniem i nauczaniem. - Dla Greków filozofia to skłonność dla mądrości, także tej pojmowanej jako wiedza. - Na początku filozofia obejmowała WSZYSTKIE dyscypliny naukowe - np. Arystoteles. Na przestrzeni lat poszczególne dyscypliny zaczęły się usamodzielniać, począwszy od matematyki i logiki. Dla filozofii pozostały dwie główne, czysto filozoficzne dziedziny - ONTOLOGIA i EPISTEMOLOGIA
- ONTOLOGIA - od greckiego ,to-on” - czyli byt, czyli to nauka o bycie, po grecku to forma imiesłowowa i powinno się w sumie tłumaczyć ,to on” jako ,bytujący”. Tłumaczymy jednak jako byt.
Wg Arystotelesa to nauka o ,bycie jako bycie” - bo chodzi o to, żeby wskazać najwyższą ogólność ontologii - nie zajmujemy się konkretnym bytem, czy np. stołem, krzesłem itp.
- Arystoteles - istota to ,to, bez tego dana rzecz nie była by tym, czym jest”


(…)

… się konkretnym bytem, czy np. stołem, krzesłem itp.
- Arystoteles - istota to ,to, bez tego dana rzecz nie była by tym, czym jest”
- ontologię nazywa się bardzo często metafizyką. -> pojawiła się już po Arystotelesie, gdy ten umarł i pozostawił po sobie wiele dziel, które uporządkował i uszeregował Andronikos z Rodos. Ale nie wiedział, jak uporządkować teksty bardzo ogólne, a ze umieścił je za tekstami o fizyce - więc nazwał ej metafizyka (to, co następuje po fizyce). Ale greckie meta znaczy nie tylko po, ale tez ponad i poza. -> czyli metafizyka zajmuje się tym, co wykracza poza to, czym zajmuje się fizyka, wszystkie te doświadczalne rzeczy. - EPISTEMOLOGIA - zwana też teoria poznania, episteme = poznanie. Pytamy o sposób, w jaki ten byt możemy poznać, dotrzeć do niego -> poprzez nasze władze poznawcze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz