Femen-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Femen-opracowanie - strona 1 Femen-opracowanie - strona 2 Femen-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Adrianna Maciążek, Agata Siwek
FEMEN
FEMINIZM NA UKRAINIE
Kobiety na Ukrainie mają konstytucyjnie równe prawa jak mężczyźni. Kobiety stanowią 54% ludności Ukrainy i 45 % siły roboczej. Ponad 60% wszystkich ukraińskich kobiet ma wyższe wykształcenie (na poziomie uczelni i powyżej). Jednak stopa bezrobocia kobiet jest bardzo wysoka w porównaniu do mężczyzn z tym samym wykształceniem (80% ogółu bezrobotnych na Ukrainie to kobiety), nie wspominając o dużej ilości ukrytego bezrobocia wśród kobiet. Prawo pracy ustanawia równość mężczyzn i kobiet, w tym równości wynagrodzeń za taką samą pracę, zasady, są na ogół przestrzegane.  Kodeks Pracy określa wiek emerytalny dla kobiet i 55 dla mężczyzn 60 lat. Pojawiły się doniesienia o problemach z zatrudnianiem młodych kobiet, kobiet w ciąży, lub kobiet powyżej 35 lat. Kobiety również otrzymują niższe pensje i mają ograniczone możliwości awansu zawodowego. 
Jedna z największych organizacji feministycznych w Europie powstała w 1920 roku w zachodniej Ukrainie i Galicji. Organizację nazwano Ukraińska Unia Kobiet i była ona prowadzona przez Milenę Rudnycką. W czasie epoki radzieckiej feminizm został sklasyfikowany, jako burżuazyjna ideologia, stąd również kontrrewolucyjna i antysowiecka. Społeczeństwo obywatelskie i feminizm praktycznie nie istniały w czasach radzieckich. Po uzyskaniu niepodległości Ukrainy w 1991 roku, ruch feministyczny zaczął działać. Obecnie istnieją poszczególne aktywne ruchy feministyczne na Ukrainie, w tym FEMEN  i Ukraińska Unia Kobiet . 
FEMEN Kobiecy Ruch FEMEN (ЖiночийрухFEMEN Фемен) - ukraińska organizacja feministyczna, utworzona w Kijowie w 2008 przez Anna Hutsol (ur. 1983 r). „Założyłam FEMEN bo zdaję sobie sprawę, że istnieje brak kobiet działaczy w naszym społeczeństwie, Ukraina jest zorientowana na mężczyzn a kobiety odgrywają tu bierną rolę”. Jest to kobiecy ruch społeczny, reagujący na problemy i patologie występujące w ukraińskim społeczeństwie: seks turystykę, prostytucję, naruszanie praw obywatelskich, problemy gospodarcze i podwyżki cen. W odróżnieniu do wielu podobnych polskich stowarzyszeń młode Ukrainki zawsze szokują i prowokują. Organizują spektakularne happeningi, które polegają głównie na rozbieraniu się. Kobiety w wieku od 18 do 20 lat stanowią podstawę tego ruchu (jest też kilku męskich członków FEMEN). Grupa składa się z około 20 topless działaczek i 300 pozostałych członków ruchu protestujących w ubraniach. Ukraińskie studentki, licealistki przez liczne kontrowersyjne akcje chcą zmienić opinię o swoim kraju zwracając uwagę na istniejące nie tylko na Ukrainie problemy.
Anna Hutsol jest stanowczo przeciwna legalizacji prostytucji na Ukrainie. Prowadzony przez nią FEMEN zaproponował wprowadzenie odpowiedzialności karnej za korzystanie z usług przemysłu seksualnego. FEMEN ma ponad 15.000 zwolenników na Ukrainie i poza nią, ale nie mają żadnych finansowych lub politycznych zwolenników.

(…)

… “występom” mogą jedynie nabawić się kompleksów. Zdecydowanie najbardziej prawdopodobną grupą odbiorców rozbieranych projektów są mężczyźni w wieku produkcyjnym, którzy z chęcią popatrzą na tego typu publiczną aktywność kobiet. Dzięki tym akcjom feminizm na Ukrainie nabiera innego znaczenia niż powszechnie przyjęty.
Mimo że, jak same tłumaczą, powodem wyboru tego typu przekazu jest brak funduszy na reklamę…
… przeciw Google. Twierdzą, że Google nie filtruje odpowiednio pornograficznych treści.
Protest przeciw przyjazdowi Władimira Putina na Ukrainę.  Gołymi piersiami bronił swej Ojczyzny przed wizytą Władimira Putina. Sześć aktywistek skandowało za pomocą haseł wypisanych na piersiach: „Putinie dotykaj kochankę, a nie Ukrainę” „Ukraina to nie Alina”, "Kremlowskim karłom nie damy”, „Judoka, walcz z innymi…
… rozwijających się, z pewnością towarzyszyć będzie wzrost poziomu turystyki seksualnej, prostytucji, przestępczości i epidemii.  …
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz