Elementy środowiska - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy środowiska - wykład - strona 1 Elementy środowiska - wykład - strona 2 Elementy środowiska - wykład - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 3 08/03/2010
Tak określone środowisko naturalne człowieka znajduje się w biosferze i jest jej częścią, która nazywana jest ANTROPOSFERĄ (przestrzeń w której żyje człowiek).
Elementami środowiska w którym żyje człowiek są;
wody, gleby, powietrze, kopaliny, flora, fauna, krajobraz i klimat;
występują one obecnie nie w postaci naturalnej lecz przetworzonej przez człowieka, w środowisku występują zatem elementy antropogeniczne, a więc stworzone przez człowieka: mosty, autostrady, miasta. W związku z tym że środowisko człowieka zostało przez niego w dużym stopniu przekształcone nazywa się je środowiskiem antropogenicznym.
Biosfera - jest układem wielosystemowym, zamieszkałym przez organizmy żywe; wyróżniamy w niej: atmosferę, hydrosferę, litosferę wraz z pedosferą. Biosfera obejmuje dolną część atmosfery do 10 km, całą hydrosferę do głębokości 11 km oraz litosferę i pedosferę do 3-4 km głębokości. Jednak większość organizmów żywych egzystuje w 100 metrowej warstwie na powierzchni lądu, w glebie i wodach, w warstwie tej koncentruje się też życie ludzkie i jest to najbardziej wykorzystywana część biosfery przez człowieka (antroposfera).
Atmosfera ziemska- mieszanina gazów zwana powietrzem, otaczająca powierzchnię ziemi i przechodząca przestrzeń międzyplanetarną na wysokości 1000 km. Wyróżnia się jej 5 warstw:
troposferę (sięgającą kilkunastu km n.p.m.nad równikiem 18 km, nad biegunami 8km)
stratosfera (ok. 50 km n.p.m.)
mezosfera (85 km n.p.m.)
termosfera (800 km n.p.m.)
egzosfera (powyżej 800 km n.p.m.)
Atmosferę charakteryzują parametry: skład powietrza, ciśnienie, temperatura, gęstość, wilgotność, kierunek i prędkość przemieszczania się. Parametry te tworzą istotne warunki dla egzystencji organizmów żywych.
W najważniejszej części atmosfery (dolna troposfera) występują warunki umożliwiające organizmom żywym procesy fizjologiczne. Atmosfera jest zbiornikiem wilgoci, pochłania część zanieczyszczeń powstałych na ziemi i chroni organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem (1985 - Konferencja Wiedeńska o ochronie warstwy ozonowej, przyjęta przez Polskę w 1990 r.)
Hydrosfera- powłoka wodna ziemi, przenikająca zarówno atmosferę jaki i litosferę z pedosferą. Obejmuje całą wodę występującą w przyrodzie bez względu na miejsce i stan skupienia zasoby wodne hydrosfery to ok. 1 400 km3 (słone 97,5%) (słodkie 2,5=lodowce i lądolody, lód w sferze wiecznej zmarzliny 68,9% + wody podziemne 30,8+ jeziora, rzeki, sztuczne zbiorniki wodne 0,3%+ inne: wilgoć w glebie, para wodna w atmosferze, woda we florze i faunie).
Wody warunkują życie biologiczne na ziemi. Hydrosfera dostarcza wody pitnej niezbędnej do życia organizmów żywych. Przypływy i odpływy mórz i oceanów oraz siła spadków wód śródlądowych stanowią cenne źródło energii. Wody podziemne są nie tylko źródłem dobrej jakości wody pitnej, ale mają też właściwości termiczne (ogrzewcze).


(…)

… się konsumentami I rzędu, konsumenci III rzędu - odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym;
reducentami - którymi są drobnoustroje, w większości bakterie i grzyby niższe posiadające zdolność rozkładu martwych szczątków związków organicznych w proste związki mineralne, które następnie są przyswajane przez rośliny - producentów.
Producenci, konsumenci i reducenci tworzą tzw. łańcuch pokarmowy wg…
… elementów powiązanych ze sobą w określony sposób i spełniający pewne funkcje
Ekosystem- układ ekologiczny będący fragmentem biosfery, złożony z organizmów żywych (biocenozy) i elementów nieożywionych (biotopu).
BIOTOP + BIOCENOZA = EKOSYSTEM
Biocenoza- naturalny zespół organizmów żywych współegzystujących w danym systemie i różnych gatunków.
Biotop- wszelki elementy nieożywione (abiotyczne) ekosystemu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz