egzamin anatomia - pyt opracowane- anatomia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1022
Wyświetleń: 5425
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
egzamin anatomia - pyt opracowane- anatomia - strona 1 egzamin anatomia - pyt opracowane- anatomia - strona 2 egzamin anatomia - pyt opracowane- anatomia - strona 3

Fragment notatki:

Dokument ma 17 stron, co daje w sumie 24 zagadnienia (pytania). Dokument zawiera odpowiedzi i wyjaśnienia dotyczące następujących zagadnień: kości czaszki, budowa i rola kręgosłupa, kości kończyny górnej i dolnej, budowa kręgu, tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana, mięśnie grzbietu i klatki piersiowej, mięśnie grzbietu, mięśnie obręczy górnej, mięśnie kończyny dolnej, mięśnie obręczy dolnej, mięśnie kończyny górnej, budowa i funkcje żołądka, budowa i funkcje jamy ustnej, budowa płuc, górne drogi oddechowe, dolne drogi oddechowe, budowa serca i rodzaje naczyń krwionośnych, budowa nerki, budowa nefronu, elementy układu limfatycznego, skład i rola krwi i limfy, budowa i rola skóry, włosy, paznokcie, gruczoły, pochodne naskórka, opony mózgowe i rola płynu mózgowo ? rdzeniowego, rdzeń kręgowy i jego struktura, nerwy odchodzące do mózgu, budowa oka, budowa ucha, narządy płciowe męskie, narządy płciowe żeńskie, komórka nerwowa,

1. KK. CZASZKI:
(ossa cranii) W czaszce można wyróżnić 2 części: **mózgoczaszka (to ta część, która otacza mózg); **twarzoczaszka (trzewioczaszka).
Czaszka mózgowa: *k potyliczna,k czołowa,k klinowa,k sitowa, kk ciemień., kk skroniowe
Czaszka trzewna: *kk szczękowe, kk jarzmo., kk podniebienne, kk noso., kk łzowe, żuchwa - szczęka dolna, małżowiny nosowe dolne, lemiesz, k gnykowa. Ściany czaszki: przednia - tworzą ją: *łuska k czołowej, *kk twarzy: parzysta k nosowa, jarzmowa, nieparz k sitowa, szczęka, łzowa, lemiesz, żuchwa (w niej wyróżnia się trzon, który ku bokom przechodzi w gałęzie)
tylna - utworzona jest przez łuskę k. potylicz. (squaa occipitalis)i tylne części k ciemiń. (os parietale) 2 boczne - zbud są z łuski k skroniowej i skrzydła większego k klinowej
sklepienie (calvaria) - część górna; stanowi ją łuska k czołow. i parzys k ciemień. (os parietale)
podstawa (basis cranii) - część dolna; utworzona jest przez podniebienie kostne, k klinową, parzystą k skroniową, k potyliczną
K. potyliczna - wyróżniamy w niej trzon, części boczne i łuskę, a między tymi częściami leży otwór potyliczny boczny. Po 7 r.ż. tworzy się w niej jednolita kość. Trzon k potylicznej łączy się z trzonem k klinowej tworząc podstawę czaszki. Początkowo jest tam chrząstkozrost, a w wieku 20 lat tworzy się kosciozrost. Otwór potyliczny wielki jest na czaszkach męskich znacznie większy niż na czaszkach żeńskich. Poprzez ten otwór łączy się mózgowie z rdzeniem kręgowym.
K. ciemieniowa - brzebi strzałkowe obydwu k ciemieniowych zrastają się w szwie strzałkowym. Kk ciemieniowe z łuską k czołowej tworzą tworzą szew węgłowy. Tam, gdzie każda k ciemieniowa ma swoje kąty występują niemowlęce ciemiączka.
K. klinowa - kość ta jest w ten sposób osadzona u podstawy czaszki, że styka się z niemal wszystkimi pozostałymi kośćmi czaszki. W k klinowej dorosłego człowieka wyróżniamy następujące części: trzon, skrzydła większe i mniejsze. Trzon tej k zawiera pustą przestrzeń - zatoki klinowe. W tej k znajduje się zagłębienie zwane siodełkiem tureckim (w nim przysadka mózgowa).
K. czołowa - wyróżniamy w niej łuskę czołową i część oczodołową i mniejszą część nosową. Powierzch łuski jest oddzielona od oczodołów tzw brzegiem oczodołowym, wzdłuż którego biegną brwi. Nad brwiami są zgrubienia kostne zwane łukami nadbriowymi.
K. skroniowe - znajduje się ucho wew i środkowe. W uchu środkowym są młoteczek, kowadełko, strzemiączko.
K. jarzmowa - najsilniej wyrastająca k twarzy. Łączy się ze szczęką i z k skroniową (w połączeniu tworzą łuk jarzmowy). W twarzach szero

(…)

… to wlokna miesnia biegna ku dolowi i ku stronie przysrodkowej, przechodza poza nadklykciem przysrodkowym kosci udowej i dochodza do piszczeli przyczepiajacej się ponizej i przysrodkowo od guzowatosci piszczeli.
Mm te w dzialaniu na staw udowy zginaja go, odwodzi i obraca na zewnatrz udo. W dzialaniu na staw kolanowy zgina golen.
**M czworoglowy uda - stanowi duzy miesnien zajmujacy cala przednia…
….
ROLA - jego rola polega na wyjaławianiu pokarmu, częściowej denaturacji białka i uaktywnianiu enzymów.
UNERWIENIE ŻOŁ.: pochodzi od 3 gałęzi tętnicy trzewnej oraz od żyły wrotnej. Ukł nerwowy autonomiczny (współczulne nerwy): *nerwy współczulne (hamują czynności motoryczne żołą.), *nerwy przywspółczulne (pobudzają czynności żołą.; Oba rodzaje tych nerwów tworzą 3 sploty: *podsurowiczy, **mięśniowy…
…, natomiast opłucna ścienna jest silnie unerwiona czuciowo przez nerwy międzyżebrowe, przez nerw przepony i nerwy błędne.
11. GÓRNE I DOLNE DROGI ODDECH.:
Do górnych dróg oddechowych zaliczamy: *nos i jama nosowa, przedsionek krtani; Dolne drogi oddechowe to: *pozostała część krtani, tchawica, oskrzela główne i oskrzeliki. Dolne drogi oddech kończą się w płucach, gdzie zachodzi wymiana gazowa między powietrzem…
… na przedniej powierzchni dolnego odcinka trzonu kosci udowej i przyczepiajace się do gornego wypuklenia torebki stawu kolanowego okresla się jako miesien satwowy kolana. M ten prostuje w stawie kolanowym. Ponadto miesien prosty uda zgina w stawie biodrowym oraz odwodzi udo
**M dwuglowy uda - lezy on na m przewodzacym wielkim przykryty powiezia i skora. Przyczep poczatkowy to gruczol kulszowy i kosc udowa. Przyczep koncowy to glowa strzalki. M ten prostuje, przywodzi i obraca udo. Caly miesnien zgina i odwodzi w stawie kolanowym.
GOLENIE I PISZCZEL
**M piszczelowy przedni - lezy powierzchowanie sasiadujac przysrodkowo z piszczela, bocznie z prostownikami palcow. Przyczepy poczatkowe to piszczel, blona miedzykostna i powiez goleni. Przyczepy koncowe to kosc klinowa i pierwsz kosc srodstopia. M ten zgina…
… zwinięte na końcu w kształcie kłębka. Wydzieliną tych gruczołów jest pot, który w 98% składa się z wody, 0,8% to sól kuchenna i pozostała część to mocznik, kwas moczowy, amoniak. Wydzielanie potu odbywa się stale, jednak w małych ilościach i nie dostrzegamy tego. Wzmaga się przy wysiłku i wzroście temp. wydzielanie potu ma znaczenie przy utrzymywaniu właściwej temp ciała. Ciepło jest wytwarzane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz