Dyfrakcja lasera

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dyfrakcja lasera - strona 1 Dyfrakcja lasera - strona 2 Dyfrakcja lasera - strona 3

Fragment notatki:

AGH IMiR Imię i nazwisko :
Marek Trybus Hubert Wasilewski rok :
IV grupa :
UT zespół:
5 Temat : Interferencja światła laserowego Nr ćw: 64 data lab:
15.11.2000 data oddania : 29.11.2000 zwrot:
data odd :
data zal:
ocena:
Laser to z angielskiego - L ight A mplification by S timulated E mission of R adiation, a inaczej maser optyczny - przyrząd elektroniki kwantowej generujący spójną, monochromatyczna i spolaryzowaną, a jednocześnie bardzo wysokoenergetyczną (o bardzo dużej gęstości energii) wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu widma od ultrafioletu do dalekiej podczerwieni, w którym wykorzystano zjawisko wzmocnienia promieniowania przez emisję wymuszoną w ośrodku czynnym po odwróceniu obsadzeń. Ze względu na rodzaj ośrodka w którym uzyskuje się światło laserowe wyróżnia się lasery gazowe, krystaliczne, szkliste cieczowe, półprzewodnikowe.
Wyżej wspomniano, że LASER jest falą spolaryzowaną. Falę spolaryzowaną można utworzyć za pomocą urządzenia nazywanego polaryzatorem. Najczęściej używane są polaroidy. Są to cienkie błony z odpowiedniego tworzywa sztucznego, którego cząstki są ułożone wzdłuż określonego kierunku. Polaroid ma taką właściwość, że przepuszcza prawie całkowicie światło o pewnym kierunku wektora natężenia pola elektrycznego, natomiast światło o kierunku pola elektrycznego prostopadłym do tego wyróżnionego kierunku prawie całkowicie pochłania. Jeżeli pole elektryczne przechodzącej fali nie jest ani równoległe ani prostopadłe do wyróżnionego kierunku polaryzatora, wówczas pole elektryczne musimy rozłożyć na dwie składowe: równoległą do wyróżnionego kierunku i prostopadłą do niego. Składowa pierwsza (równoległa) przejdzie przez polaryzator, a druga zostanie zatrzymana. Za polaryzatorem światło będzie miało określony kierunek pola elektrycznego. Światło to jest spolaryzowane liniowo.
Polaryzacją nazywamy zatem uporządkowanie kierunków drgań w fali poprzecznej. Odkrycie polaryzacji światła miało dość poważne znaczenie w procesie poznawania natury światła, ponieważ pozwoliło stwierdzić poprzeczny charakter fal świetlnych.
Światło spolaryzowane ma obecnie duże znaczenie jako instrument badania właściwości optycznych substancji. Stwierdzono między innymi, że przy przechodzeniu światła spolaryzowanego liniowo przez niektóre substancje zmienia się kierunek polaryzacji światła. Zjawisko to nosi nazwę skręcenia płaszczyzny polaryzacji, a substancje, w których to zjawisko występuje, nazywa się optycznie czynnymi. Przykładem substancji optycznie czynnej są wodne roztwory cukru. Kąt o jaki zmienia się kierunek polaryzacji fali przechodzącej przez roztwór cukru zależy od grubości warstwy, przez którą przechodzi światło oraz od stężenia wodnych roztworów substancji optycznie czynnych. Używa się w tym celu układu dwóch polaryzatorów. Jeden polaryzator wytwarza światło liniowo spolaryzowane, a drugi pozwala na określenie kierunku światła. Badany roztwór umieszcza się między polaryzatorami, których wyróżnione kierunki są do siebie prostopadłe, i mierzy się kąt o jaki trzeba obrócić jeden z polaryzatorów, by światło zupełnie nie przechodziło przez układ.

(…)

… do niego. Składowa pierwsza (równoległa) przejdzie przez polaryzator, a druga zostanie zatrzymana. Za polaryzatorem światło będzie miało określony kierunek pola elektrycznego. Światło to jest spolaryzowane liniowo.
Polaryzacją nazywamy zatem uporządkowanie kierunków drgań w fali poprzecznej. Odkrycie polaryzacji światła miało dość poważne znaczenie w procesie poznawania natury światła, ponieważ pozwoliło stwierdzić…
… pozwala na określenie kierunku światła. Badany roztwór umieszcza się między polaryzatorami, których wyróżnione kierunki są do siebie prostopadłe, i mierzy się kąt o jaki trzeba obrócić jeden z polaryzatorów, by światło zupełnie nie przechodziło przez układ. Lasery, podobnie jak i inne promieniowanie elektromagnetyczne podlega dyfrakcji, interferencji i polaryzacji.
Używając silnych, punktowych źródeł…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz