Wykonaj diagram stanów dla obiektu Winda . W stanie oczekiwania winda oczekuje z zamkniętymi drzwiami na zgłoszenie tzn. naciśnięcie przycisku z numerem piętra w windzie lub przycisku przywołującego windę na którymś z pięter. Po otrzymaniu zgłoszenia winda jedzie na wskazane piętro (jeśli jest ono różne od aktualnego) i automatycznie otwiera się. Po upływie pewnego określonego czasu winda automatycznie zamyka drzwi. Jeśli fotokomórka wykryje jakąś przeszkodę podczas ich zamykania, to drzwi się otwierają i po chwili następuje ponowna próba ich zamknięcia aż do skutku. Po zamknięciu drzwi winda realizuje następne zgłoszenie, jeśli takie jest, albo przechodzi stan oczekiwania. Winda posiada wbudowany system bezpieczeństwa tzn. nie ruszy, jeśli drzwi nie są zamknięte albo gdy po zamknięciu drzwi okaże się, że łączny ciężar w niej zgromadzony przekracza maksymalny udźwig tzn. 600 kg. Jeśli winda jest przeciążona to przechodzi w stan specjalny tzn. wyświetla ostrzeżenie o przeciążeniu i otwiera drzwi. Dalsza praca windy jest możliwa tylko gdy zostanie naciśnięty specjalny czerwony przycisk znajdujący pod wyświetlanym komunikatem o przeciążeniu.
Jeśli po zamknięciu drzwi winda wykrywa kilka zgłoszeń to wybiera jako pierwsze to z nich, które zaprowadzi ją do najbliższego (w stosunku do aktualnego) piętra. Podczas mijania każdego piętra winda sprawdza jednak zawsze, czy w międzyczasie ktoś nie przywołał windy na mijane piętro, a jeśli tak, to zatrzymuje się na nim. Po otwarciu i zamknięciu drzwi winda realizuje kolejne zgłoszenia (jeśli są) wg takiej samej procedury. Uwagi: Model na ocenę 5.0 musi uwzględniać wszystkie stany i przejścia wynikające z treści zadania.
Materiały pomocnicze: 1. Wykład i materiały pomocnicze podane na wykładzie.
2. Przykładowy diagram stanów (źródło: Borland):
3. Przykładowe informacje o diagramach stanów w sieci (nie weryfikowałem dokładnie ich poprawności):
http://wazniak.mimuw.edu.pl/images/f/f3/Io-6-wyk.pdf http://brasil.cel.agh.edu.pl/~09sbfraczek/diagram-maszyny-stanowej,1,19.html http://zofia.kruczkiewicz.staff.iiar.pwr.wroc.pl/wyklady/analizasi/Diagramystanow.pdf http://pjwstk.dyski.one.pl:81/public/sem6/mas/referat5/s.ppt http://gsetlak.prz.edu.pl/materialy/materialy/ISZ/Pomocnik%20UML-owy.htm
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)