To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rozdział II. Czym mówimy?
Język - jeden z najważniejszych narządów mowy. Zbudowany jest z ośmiu par mięśni ułożonych symetrycznie po obu stronach przegrody językowej. Są to mięśnie zewnętrzne i wewnętrzne. Pod spodem języka znajduje się wędzidełko, które łączy ruchomą część języka z okolicą podjęzykową. Górna powierzchnia języka to tzw. grzbiet. Nasada języka połączona jest z nagłośnią, czyli chrząstką o kształcie zbliżonym do liścia i w chwili połykania zakrywającą wejście do krtani. Wargi - decydują w dużym stopniu o wyrazistości mówienia. Są to fałdy stanowiące przedłużenie policzków. O ruchach warg decyduje pokaźna liczba mięśni twarzy. Najważniejszy z nich to mięsień okrężny tzw. „zwieracz ust”.
Szczęki - kości czaszki, które obudowują w dużej części jamę ustną. Szczęka górna jest nieruchoma, szczęka dolna - żuchwa- jest jedyną ruchomą kością czaszki. Stawy skroniowo-żuchwowe pozwalają obniżać i unosić, wysuwać i cofać żuchwę. Umożliwiają również ruchy żucia.
Wzajemny stosunek szczęki dolnej do szczęki górnej nazywamy zgryzem. Zbliżenie do siebie zębów górnych i dolnych (dentalizacja) jest bardzo ważna przy wymowie niektórych głosek.
Podniebienie miękkie - fałd mięśniowy, o którego cechach decydują cztery pary mięśni. Podniebienie miękkie zakończone jest języczkiem. Przy oddychaniu podniebienie miękkie jest opuszczone, przy połykaniu i wymawianiu większości głosek napina się i unosi ku górze, zamyka przejście do jamy nosowej. Niedowłady podniebienia miękkiego, czego efektem jest niedostateczne zamknięcie przejścia do jamy nosowej, powodują często nosowe brzmienie samogłosek i spółgłosek ustnych.
Krtań - pozwala na przepływ powietrza wdychanego i wydychanego. Zbudowana jest z elastycznych, miękkich chrząstek połączonych ze sobą mięśniami i wiązadłami. W krtani znajdują się fałdy głosowe i wyżej położone fałdy rzekome. Na brzegach fałd głosowych znajdują się dwa elastyczne pasemka tkanki łącznej zwane wiązadłami lub strunami głosowymi. Ich ruchy zmieniają kształt i otwarcie zwane głośnią.
Podparcie oddechowe - czynność wyjątkowa, niepodobna do żadnej innej wykonywanej przez nasz organizm. Jest to sposób oddychania, który umożliwia przedłużenie i regulację fazy oddechu. Polega on na świadomym zwolnieniu fazy oddechowej za pomocą kontrolowanego napięcia mięśniowego. Oddychamy przez usta, ponieważ możemy zaczerpnąć więcej powietrza. Wdech jest krótki, wydech zaś długi, świadomie sterowany.
Oddychanie - proces bezustannie zachodzący w naszym organizmie, związany z pobieraniem tlenu ze środowiska i wydalaniem końcowych produktów utleniania - dwutlenku węgla i wody.
(…)
… piersiową od jamy brzusznej. Jest płaskim, błoniastym mięśniem o kształcie kopuły czy dzwonu tworzącym wysklepienie wciśnięte w obręb klatki piersiowej. Wśród mięsni zwiększających pojemność klatki piersiowej przepona ma najważniejsze znaczenie. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)