Człowiek jako istota biologiczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 2233
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Człowiek jako istota biologiczna - strona 1

Fragment notatki:

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA BIOLOGICZNA Ludzie wszystkich ras i narodów, żyjący na całym świecie, mają pewną liczbę wspólnych cech biologicznych, które leżą u podstaw wspólnoty kulturowej człowieka.
Do cech tych zaliczamy:
I cecha: posiadanie kultury - nie ma zbiorowości ludzkiej, w której nie byłoby jakichś norm i reguł postępowania, która nie kierowałaby się jakimiś zasadami i wartościami.
cechy biologiczne- to np określona budowa ciała człowieka; rozróżnienie na stronę prawą i lewą. Wszystkie przedmioty codziennego użytku muszą być dostosowane do wielkości, siły i możliwości manualnych i innych cech ciała człowieka. Pewne cechy biologiczne wyznaczają cechy kultury.
II cecha: fizjologia człowieka (nauka zajmująca się procesami życiowymi organizmu ludzkiego). Na tą fizjologię składają się:
stały cykl odżywiania, czyli innymi słowy konieczność częstego jedzenia i niemożliwość najadania się na zapas na długie okresy.
cykl snu i odpoczynku ( człowiek dla zachowania dobrej kondycji fizycznej musi spać kilka godzin na dobę; nie jest przystosowany do prowadzenia trybu nocnego).
cykl biologiczny
rozwój ontogenetyczny (np. dzieciństwo biologiczne człowieka trwa od kilku do kilkunastu lat w zależności od różnic rasowych i środowiska przyrodniczego)
popęd płciowy (u człowieka jest on stały; ta cecha ma zasadniczy wpływ na konieczność tworzenia trwałych związków między płciami i decyduje o braku rocznych cyklów płodzenia u człowieka)
Wielkość ciała ludzkiego uzależniona jest od rasy, ale średnio waha się w granicach od około 140 do 200 cm.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz