To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charakterystyka okresów rozwojowych człowieka- noworodek Okres noworodkowy zaczyna się od momentu narodzin do 4 tygodnia życia. Prawidłowa masa noworodka urodzonego w czasie waha się od 2500g do 4000g a jego długość 50-62cm. Wygląd: Proporcje ciała noworodka są odwrócone od proporcji ciała starszych dzieci. Stosunkowo duża głowa, krótka szyja, mała twarz, długi tułów, oczy mogą wydawać się zezowate, spłaszczony nos, cofnięta broda. Skóra noworodka jest cienka i ma barwę bladoróżową czasami pokryta meszkiem płodowym. U noworodka najpierw rozwijają się te części ciała i układy które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Najpierw rozwijają się wszystkie układy • oddechowy • krążenia • pokarmowy • nerwowy • hormonalny • mięśniowy i ruchowy Układ oddechowy oddychanie to najważniejsze czynności fizjologiczne noworodka. Oddech u noworodka jest początkowo nierówny i płytki. Krtań jest krótka, słabo rozwinięte zatoki oboczne nosa, krótka i szeroka tchawica. Ścianki pęcherzyków płucnych są mało elastyczne a pojemność płuc jest niewielka.Noworodek oddycha około 55 razy na minutę. Układ krążenia Układ krążenia jak również skład krwi ulegają liczny m przemianom. Po narodzinach noworodek musi się przystosować do nowych warunków życiowych, jego krwiobieg zaczyna funkcjonować na nowych zasadach już w pierwszych minutach po urodzeniu. Układ pokarmowy Żołądek ma słabo rozwiniętą strukturę mięśniową i jest mało pojemny. Wątroba od urodzenia podejmuje funkcję trawienia, przemiany białek, tłuszczy, węglowodanów, wytwarza liczne enzymy i żółć. Trzustka po urodzeniu pełni funkcje wydalnicze : enzymów trawiennych i hormonów. Układ nerwowy Specyficzny rozwój układu nerwowego powoduje że najszybciej u noworodka rozwijają się czynności wzrokowe(noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach oddalonych o 20-30cm), słuchowe, funkcje rąk i nóg. Mózg noworodka waży 300g i stanowi 1/9 masy ciała. Układ kostny Ma budowę włóknisto chrząstkową . Na sklepieniu czaszki w miejscu zetknięcia się kości ciemieniowych i czołowej znajduje się ciemiączko duże które zarasta około 15 roku życia. Natomiast w miejscu połączenia się kości ciemieniowych z potyliczną znajduje się ciemiączko małe które zarasta w pierwszym kwartale życia. W miarę wzrostu czaszki niemowlęcia szwy i ciemiączka kostnieją i zarastają.
(…)
… i zarastają.
Układ mięśniowy
Niezbyt dobrze rozwinięty układ mięśniowy zbudowany jest z cienkich włókien
mięśniowych których siła skurczu jest niewielka.
Układ wydalniczy
Noworodek ma większe i cięższe nerki niż starsze dzieci. Posiadają one mniejszą zdolność zagęszczania moczu. Pojemność pęcherza moczowego wynosi ok. 50ml.
Odruchy u noworodków.
1.Odruch Moro
Zewnętrzne bodzce takie jak huśtanie…
… nasz palec do wewnętrznej strony dłoni dziecka dłoń natychmiast się zaciska. Czas trwania 3-4 miesiące.
6.Skurcz mięśni szyi.
Położone na plecach niemowlę obraca na bok głowę a ręka i noga po tej samej stronie są wyprostowane a przeciwległe kończyny zgięte. Odruch ten zanika około 6 miesiąca życia.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)