Broń binarna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 2149
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Broń binarna-opracowanie - strona 1 Broń binarna-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

BROŃ BINARNA
Próba ominięcia przepisów. Jeśli jakiś kraj nie chce łamać konwencji , a chce posiadać zabezpieczenie w postaci wyprodukowanej i przechowywanej broni chemicznej, może obejsc przepisy. Poszukiwanie prostej drogi syntezy ograniczonej do spontanicznej reakcji w wyniku zmieszania ze sobą dwóch substancji - z których żadna samodzielnie nie jest bronią chemiczną
SARIN
W 1936 r. Schreder testuje nową grupę pestycydów - związki fosfoorganiczne. Trafia na Tabun - związek wykazujący silne właściwości toksyczne wobec ssaków. Dwa lata później odkryto sarin (duzo silniejsze właściwości niż tabun). Lata 50' - NATO uznaje sarin za klasyczna broń chemiczną. Produkcja rozpoczęta przez Rosję i USA. Sarin był produkowany w dużych ilościach, ale (ponoć) nigdy nie testowany. (w '78 wyszło na jaw testowanie sarinu przez reżim Pinocheta w Chile). Sarin należy do grupy związków fosfoorganicznych o działaniu paralityczno-nerwowych (RST) atakujących centralny układ nerwowy (blokują wychwyt zwrotny acetylocholiny poprzez inaktywację esterazy cholinowej).
Ogólna budowa : R' O lub S
P
R X
W 1994 r. sekta Aum Shinrikyo (najwyższa prawda) w miejscowości Matsunato użyła surowego (nieoczyszczonego) sarinu (6 osób zmarło, 200 zatrucia). Rok później przeprowadza zamach na metro tokijskie. 12 osob zmarło, 3 tyś uległo zatruciu. W 2004 roku partyzanci iraccy deponują pojemnik z kilkoma litrami binarnych prekursorów sarinu - sarin powstaje z dość niska wydajnością.
LCT50 (ug/min/m3)
LD50
Tabun
400
1000
Sarin
100
700
Somam
50
100
Vx
10
10
Najgroźniejsze (najskuteczniejsze) związki z tej grupy to gazy V, produkowane od 1961 r. Bardzo toksyczne, pozbawione cech organoleptycznych (zapachu), trwałe.
NAPALM
Mieszanina soli glinowych kwasu naftenowego i palmitynowego, stosowana do zagęszczania benzyny. Środek zapalający. Środek zapalający, trudny do ugaszenia ze względu na dużą przyczepność.


(…)

… testowanie sarinu przez reżim Pinocheta w Chile). Sarin należy do grupy związków fosfoorganicznych o działaniu paralityczno-nerwowych (RST) atakujących centralny układ nerwowy (blokują wychwyt zwrotny acetylocholiny poprzez inaktywację esterazy cholinowej).
Ogólna budowa : R' O lub S
P
R X
W 1994 r. sekta Aum Shinrikyo (najwyższa prawda) w miejscowości Matsunato użyła surowego (nieoczyszczonego) sarinu (6…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz