WYKŁAD 1, 22.02.2006 Słowem wstępu - profesor stwierdził, że materiał z wykładów „powinien wystarczyć do zdania egzaminu... a może i nie”, więc w sumie to już nie wiadomo, tak czy owak jeśli będzie na to czas przed egzaminem to przeczytanie np. Szweykowskich nie wydaje się złym pomysłem.
Z poniższych wykładów radzę uczyć się mając też slajdy od profesora, przydatne są.
Plan wykładów: 1. Systemy świata żywego, 2. Procaryota, 3. Protozoa, 4. Chromista, 5. Rośliny, 6. Grzyby
Systematyka - naukowe studium różnorodności i zróżnicowania organizmów oraz stosunków pokrewieństw zachodzących między nimi
Taksonomia - część systematyki, która zajmuje się badaniem klasyfikacji, jej podstaw, zasad procesu.
Terminy `taksonomia' oraz `systematyka' są błędnie uważane za synonimy.
Klasyfikacja - w sensie biologicznym jest to proces porządkowania taksonów w grupy uszeregowane hierarchicznie. Termin ten oznacza także wynik takiego porządkowania czyli system.
Takson - jest to grupa taksonomiczna każdej rangi, czyli taksonem jest np. gatunek, rodzaj, rodzina, gromada itp.
Metody w taksonomii : (prof. powiedział, że będzie o to pytanie na egzaminie)
- morfologiczno-anatomiczne (analiza, tj. najstarsza metoda, która nie straciła na znaczeniu). - cytogenetyczno - biosystematyczne (analiza liczby chromosomów, badanie kariotypu itp. stosowane od 19 wieku)
- embriologiczna
- paleontologiczne
- geograficzna (pozwala określić centrum specjacji - miejsce powstawania danych taksonów. Wokół tych miejsc jest większe zagęszczenie danego taksonu)
- chemosystematyczne (na podstawie składu chemicznego roślin, ich ścian komórkowych, metody serologiczne itp.)
- taksonomia numeryczna (inaczej taksometria; pozwala porządkować znane okazy, pozwala uniknąć subiektywizmu)
- molekularne
„Fakt nazwania daje gatunkom pozorną realność” - pozostałe jednostki taksonomiczne są nierealne, istnienie gatunków również jest kwestionowane. Wg wielu badaczy realnie istnieją tylko populacje i osobniki.
Niektóre grupy prawie nie są znane. Codziennie ginie kilkadziesiąt gatunków, o których nic nie wiemy. W Europie opisano w ciągu ostatnich 40 lat 1000 nowych gatunków samych paproci, a pozostałe kontynenty są prawie nie zbadane.
Nie znamy szacunkowo:
96% wirusów (opisano 5000 gat, jest 130 000)
90% bakterii (opisano 3000 gat z 30 000)
84% grzybów (90 000 z 1500000)
83% owadów (100 000 z 600 000)
33% glonów (40 000 z 60 000)
32% mszaków (17000 z 250 000)
20% roślin wyższych (220 000 z 260 000)
(…)
…; nadgromada: Chlorophyta - glony zielenice; nadgromada: Cormophyta - rośliny wyższe, z wielokomórkowym zarodkiem. Królestwo: CHROMISTA - chloroplasty z chlorofilem „c” i z własnym retikulum, otoczone trzema błonami plazmatycznymi; podkrólestwo: Cryptista - posiadają barwniki fikobilinowe; grzebienie mitochondrialne spłaszczone [glony - kryptofity] podkrólestwo: Chromobiota - brak barwników fikobilinowych…
…
Błony plazmatyczne rosną w wyniku przyłączenia wakuoli, które wypączkowały z ER (wbudowanie wakuoli - egzocytoza, ich pączkowanie z ER jest - razem z fagocytozą i innymi rodzajami endocytoz - fundamentalną podstawą rozwoju ewolucyjnego eukariotów) Brak lizosomów
Występują lizosomy z enzymami trawiennymi
szkielet komórkowy zewnętrzny (egzo-skeleton) z peptydoglikanu - mureny
Szkielet komórkowy…
…
Fungi - cudzożywne, wielojądrowe, odżywiają się na drodze adsorpcji, ściana komórkowa zbudowana z chityny
Animalia - wielokomórkowe, bez ściany komórkowej, odżywiają się przez wchłanianie pokarmu stałego
Aktualnie obowiązuje system Cavalier-Smith, z 2 cesarstwami, 6 królestwami (nowe królestwo to Chromista). Na dziś jest to system najbardziej zbliżony do naturalnego. Oparty jest na typach komórek…
… r.)
Cesarstwo: PROCARYOTA
Królestwo: BACTERIA - brak: retikulum endoplazmatycznego, jądra, mitozy i procesów płciowych. subkrólestwo: Negibacteria - podwójna błona plazmatyczna; [sinice i prochlorofity]
subkrólestwo: Unibacteria - pojedyncza błona plazmatyczna; Cesarstwo: EUCARYOTA jest retikulum endoplazmatyczne, jądro, mitoza; występują procesy płciowe
Królestwo: PROTOZOA - jednokomórkowe, ściany komórkowe z kolagenu lub chityny, brak plastydów podkrólestwo: Archezoa - brak mitochondriów; podkrólestwo: Neozoa - są mitochondria; nadgromada: Sarcomastigota - aparat ruchowy 2-wiciowy; grzebienie mitochondrialne rurkowate, rzadziej - płaskie; brak por w błonach [np. korzenionóżki, otwornice, śluzowce] nadgromada: Discicristata - aparat ruchu 4- lub 2- wiciowy; grzebienie mitochondrialne dyskoidalne…
…; grzebienie mitochondrialne rurkowate;
nadgromada: Heterokontae - sztywne, 3- lub 2-komórkowe rzęski na przedniej wici; brak haptonemy [glony - złotowiciowce, brunatnice, okrzemki, różnowiciowce, ale także dawne grzyby - lęgniowce i strzępkowce] nadgromada: Haptophyta - jest haptonema; rzęski 1-komórkowe lub ich brak [glony - prymnesiofity]. Było jeszcze o stromatolitach, ale chyba wszyscy już to pamiętają…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)