Biopaliwo - opis i podział

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2506
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biopaliwo - opis i podział - strona 1 Biopaliwo - opis i podział - strona 2 Biopaliwo - opis i podział - strona 3

Fragment notatki:


biopaliwa Co to są biopaliwa? Podział biopaliw. Biopaliwo - paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów. Wyróżnia się biopaliwa:
stałe - słoma w postaci bel lub kostek albo brykietów, granulat trocinowy lub słomiany - tzw. pellet, drewno, siano i inne przetworzone odpady roślinne; ciekłe - otrzymywane w drodze fermentacji alkoholowej węglowodanów do etanolu, fermentacji butylowej biomasy do butanolu lub z estryfikowanych w biodiesel olejów roślinnych (np. olej rzepakowy); gazowe - powstałe w wyniku fermentacji beztlenowej ciekłych i stałych odpadów rolniczej produkcji zwierzęcej (gnojowica, obornik, słoma, etc.) - biogaz; powstałe w procesie zgazowania biomasy -- gaz generatorowy (gaz drzewny). Biopaliwa stałe. Biopaliwa stałe używane mogą być na cele energetyczne w procesach bezpośredniego spalania, gazyfikacji. Różnorodność materiału wyjściowego i konieczność dostosowania technologii oraz mocy powoduje, iż biopaliwa wykorzystywane są w rożnej postaci. Drewno w postaci kawałkowej, rozdrobnionej (zrębków, ścinków, wiórów, trocin, pyłu drzewnego) oraz skompaktowanej (brykietów, peletów). Słoma i pozostałe biopaliwa z roślin nie-zdrewniałych są wykorzystywane w postaci sprasowanych kostek i balotów, sieczki jak też brykietów i peletów. W warunkach polskich, w najbliższej perspektywie można spodziewać się, znacznego wzrostu zainteresowania, wykorzystaniem biopaliw z drewna i słomy. Wykorzystanie osadów ściekowych i makulatury jest marginalne. Naturalnym kierunkiem rozwoju wykorzystania biopaliw z drewna i słomy jest i będzie produkcja energii cieplnej. Pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego. Także pod względem ekologicznym biomasa jest lepsza niż węgiel gdyż podczas spalania emituje mniej SO 2 niż węgiel. Bilans emisji dwutlenku węgla jest zerowy ponieważ podczas spalania do atmosfery oddawane jest tyle CO 2 ile wcześniej rośliny pobrały z otoczenia. Biomasa jest zatem o wiele bardziej wydajna niż węgiel, a w dodatku jest stale odnawialna w procesie fotosyntezy.
Biopaliwa ciekłe. Zastosowanie olejów roślinnych do napędzania silników z zapłonem samoczynnym (diesla) było przedmiotem zainteresowania inżynierów już na początku XX wieku. Tym, który dał życie silnikowi z zapłonem samoczynnym był Rudolf Diesel. W kwietniu 1900 roku przedstawił na Wystawie Światowej w Paryżu silnik swojej konstrukcji napędzany olejem arachidowym (z orzeszków ziemnych). Rudolf Diesel widział przed swoim silnikiem wielką przyszłość. W pewnym stopniu jego pomysł nie podobał się producentom ropy, która wówczas była głównym paliwem do silników spalinowych. Niestety 13 lat później zmarł, a idea wykorzystania olejów roślinnych jako paliwa odeszła w zapomnienie. Jak się okazało  kwestią czasu był  powrót do rozwiązań znanych ponad 100 lat temu.


(…)

….
Powszechnie używając zwrotu biopaliwa mamy na myśli takie biokomponenty jak: - bioetanol - produkowany ze zbóż, kukurydzy, ziemniaków, kukurydzy i buraków cukrowych - dodawany do benzyn - estry metylowe lub etylowe - otrzymywane w procesie przetwarzania rzepaku - dodawane do oleju napędowego Co to jest biodiesel? Estry często nazywa się biodiesel'em. Jest to ekologiczne, nietoksyczne i odnawialne paliwo ulegające rozkładowi biologicznemu, o niemal identycznych właściwościach jak olej napędowy. Biodiesel to mieszanka oleju napędowego i dodatków pochodzenia roślinnego tzw. estrów (metylowych lub etylowych) wyższych kwasów tłuszczowych. Estry otrzymuje się np. z rzepaku. Obecnie znanych jest kilka metod produkcji biopaliwa z olejów roślinnych: kraking termiczny i katalityczny, elektroliza i metoda…
…, natomiast po zastosowaniu takiej samej akcyzy i podatku jak na olej napędowy z ropy naftowej, cena biodiesla wynosiłaby około 3,5 zł/litr. Podobnie przedstawia się rachunek ekonomiczny dla produkcji bioetanolu. W związku z tym we wszystkich krajach wprowadzeniu biopaliw płynnych towarzyszy pakiet rozwiązań prawno-finansowych umożliwiający zwolnienie ich produkcji z podatku akcyzowego lub obniżenie tego podatku na paliwa…
… własne na energię cieplną oraz elektryczną dlatego odzysk część energii z biogazu ma istotny wpływ również na rentowność tych zakładów. Niestety w większości oczyszczalni ścieków, które zostały wybudowane po wojnie zrezygnowano ze względów finansowych z budowy komór fermentacyjnych i pozyskiwania biogazu. Jednak otwarta tlenowa fermentacja osadu czynnego okazała się w tych oczyszczaniach bardziej uciążliwa zarówno dal środowiska jak i mieszkańców pobliskich okolic. Od pewnego czasu obserwuję się powrót do starszych sprawdzonych technologii. W technologii tej fermentacja osadu czynnego wytrąconego ze ścieków: komunalnych, przemysłu mięsnego, przemysłu rybnego, rolno-spożywczego przeprowadza się w wydzielonych komorach fermentacyjnych (WKF). Gaz odprowadzany jest w sposób ciągły lub okresowy…
… służącym do produkcji estrów olejów roślinnych jest estyrfikator.
Proces: Ideą produkcji biopaliwa z oleju rzepakowego jest reakcja podwójnej wymiany triglicerydów i małocząsteczkowych alkoholi alifatycznych (C1 - C4, głównie metylowego) do estrów wyższych kwasów tłuszczowych i gliceryny wg reakcji tranestryfikacji: Olej rzepakowy + Metanol = Diester + Gliceryna 1000kg + 100kg = 1000kg + 100kg
Definicje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz