To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Laboratorium Sieci i Systemów Telekomunikacyjnych Wykonali: Mateusz Suder
Bartłomiej Polniak
Rok akademicki : 2011 / 12
Rok studiów : III
Semestr : zimowy
Kierunek : Elektronika i Telekomunikacja
Temat ćwiczenia : Badanie układów kompresora i ekspandora jako podzespołów kodeka PCM Data wykonania ćwiczenia : 29.11.2011 r.
Ocena:
Wstęp teoretyczny PCM to modulacja kodowo-impulsowa, będąca zarazem najpopularniejszą metodą reprezentacji sygnału analogowego w systemach cyfrowych. Przesyłanie danych w postaci ma wiele zalet, do jakiej zaliczymy możliwość cyfrowego przetwarzania sygnałów, kompresji, a także kodowania kanałowego, pozwalającego dopasować sygnał do parametrów kanału transmisyjnego, przez np. eliminację składowej stałej lub zawarcie w widmie prążka częstotliwości zegarowej. Modulacja PCM jest stosowana m. in. w telekomunikacji, do zapisu na płytach CD i w wielu zastosowaniach przemysłowych.
Kodek PCM przeznaczony jest do kodowania i dekodowania sygnałów akustycznych.
Kompadancją nazywamy kompresję i ekspansję sygnału. Przyczyną kompadancji jest zmniejszenie przedziałów kwantyzacyjnych dla małych sygnałów w stosunku do ich szerokości dla sygnałów dużych. Przy kodowaniu takim małe próbki nie są tłumione, natomiast większe podlegają tłumieniu zgodni z określoną krzywą kompresji.
CZĘŚĆ NADAWCZA:
Na wejście układu składającego się z komparatora, rejestru aproksymującego SAR (ustalanie wag), expandora i przetwornika cyfrowo - analogowego. Zadaniem części nadawczej jest spróbkowanie wejściowego sygnału analogowego i konwersja na 8 bitowy sygnał PCM.
CZĘŚĆ ODBIORCZA: Część odbiorcza składa się z 8-bitowego rejestru wejściowego, expandora oraz przetwornika cyfrowo-analogowego. Zadaniem tego układu jest pobranie 8 bitowego sygnału PCM i konwersja na odpowiednią próbkę analogową.
Pomiary i opracowanie wyników Naszym zadaniem był pomiar charakterystyki ekspansji, czyli zależność napięcia analogowego dla przetworzonej na nie próbki 8 bitowej. Obok wartości zmierzonych obliczone zostały wartości teoretyczne, które uzyskaliśmy z następujących zależności:
U wyj =(P+1/2)U LSB dla S=0 U wyj =2 S-2 (33+2P)U LSB dla S0
gdzie: S-nr Segmentu liczone od 0-7 P-nr Przedziału w segmencie liczone od 0-15
U LSB = 4,88 [mV] Słowo w odbiorniku Uwyj [V] wartość teortyczna Uwyj [V]
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)