Autor "Kroniki" i czas jej powstania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Autor Autor

Fragment notatki:

AUTOR KRONIKI I CZAS JEJ POWSTANIA
- imię autora: ze względu na brak wiarygodnych informacji na temat imienia autora Kronik umownie zwany jest on Gallem Anonimem.
- cudzoziemiec - benedyktyn: najwięcej informacji o autorze, można zaczerpnąć z tekstu przedmów (ks. III) dowiadujemy się z nich miedzy innymi, że nie był on polakiem i był zakonnikiem (zakon benedyktynów).
-związek z Węgrami: drogą eliminacji dostarczamy informacji na temat pochodzenia autora. Krytyczny stosunek do Niemców i Czechów, wyklucza, nie przybył z Rosji ani z krajów sąsiednich, bo nie pisałby w łacinie a językami słowiańskimi. Najbardziej prawdopodobną tezą wydają się być Węgry ze względu na znajomość tamtych terenów. Nazywając Bolesława K. „księciem północy” wskazuje jakoby sam mieszkał na południu od Polski. Również znajomość historii węgierskiej, i znacznie rozleglej o niej wspomina, niżeli o historii innych państw. -czy był Węgrem?: możemy jedynie przypuszczać, iż do polski przybył on z Węgier jednak jest mało prawdopodobne by tam uzyskał wykształcenie gdyż na Węgrzech w tamtych czasach kultura łacińska istniała zbyt krótko. Co więcej zapisanie słowa Budavar (gród budajskiego) autora zapisał w takiej formie, w jakiej zrobili by to ludzie pochodzenia romańskiego.
-opactwo w Somogyvar: charakterystyczna dla Galla kult dla św. Idziego (do napisania dzieła skłonił go wzgląd, że Bolesław K. urodził się „na prośby św. Idziego, dzięki któremu, jak wierzymy, zawsze towarzyszy mu powodzenie i zwycięstwo”) wskazuje na to, iż jest on z tym świętym silnie powiązany . Na Węgrzech istniało opactwo darzące szczególną czcią tegoż świętego do tego klasztoru w XIII w. przyjmować miano wyłącznie Francuzów.
-hipoteza prowansalsko-węgierska: gdyby przyjąć, że autor był francuzem, benedyktynem osiadłym na Węgrzech, dałoby się w ten sposób objaśnić specyficzne cechy Kroniki . Sympatia do Władysława - założyciela opactwa Somogyvar.
Minimalna znajomość języka słowiańskiego (nazwa Gniezno wywodzące się od słowa „gniazdo”) nie będzie dziwić u zakonnika przebywającego na pograniczu Chorwacji (gdzie mógł zetknąć się z ludnością słowiańską)
Znajomość kultu św. Idziego oraz wzmianka o prowansalskim St. Gelles oraz szczegółowym jego położeniu.
Znajomość południowo-zachodniego pogranicza Węgier.
-zapewne Francuz: z tekstu wynika, iż autor przybył do Węgier z prowansalskiego, St. Gilles, (co nie świadczy o tym, że był on Prowansalczykiem), co wskazuje, iż przybył on z jednego z krajów romańskich.
Styl pisania Galla, ma pewne podobieństwo do twórczości poety, prozaika Hilberta Lavardin, który pochodził z środkowej części Francji, co niejako może sugerować, iż właśnie tam należy szukać korzeni autora ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz