Art terapia w zaburzeniach jedzenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Art terapia w zaburzeniach jedzenia - strona 1 Art terapia w zaburzeniach jedzenia - strona 2

Fragment notatki:

Art terapia w zaburzeniach jedzenia Termin terapia przez sztukę używany jest w odniesieniu do terapii, w której wykorzystuje się takie czynności, jak: malowanie i rzeźbienie.
Zadaniem terapeuty podczas terapii przez sztukę jest zachęcić pacjenta do wejścia w kreatywny proces. Art terapia: Podstawowe założenie Opiera się na założeniu psychoanalizy, że myśli i uczucia, które pochodzą z nieświadomości, częściej znajdują wyraz w obrazach niż w słowach. Zatem terapia ta sprawia, że obrazy stają się alternatywnym językiem, a należy pamiętać, że słowa są nierzadko oceniane przez pacjenta jako ograniczające bądź nawet raniące.
Art terapia: Rola sztuki Zatem sztuka pełni rolę pośrednika między własnoręcznie kreowanym przez pacjenta światem i zewnętrzną rzeczywistością.
Art terapia: Zaleta Podczas art terapii pacjent nie czuje się zagrożony lub że ciało jego jest zagrożone poprzez kontakt z terapeutą, co u osób z zaburzeniami jedzenia nie jest rzadkością. Wie, że tworzy swobodnie i cokolwiek stworzy, będzie to należeć do niego.
Art terapia: Cel 2 Zasadniczym celem art terapii u osób z zaburzeniami jedzenia jest ułatwienie im rozwoju poczucia bezpiecznego, odrębnego „ja”
Art terapia: Rola terapeuty Zadaniem terapeuty jest zachęcenie pacjenta do wejścia w kreatywny proces. Na przykład pacjent z anoreksją wpada w panikę widząc dużą kartkę papieru, z kolei pacjent z bulimią boi się zbyt małych arkuszy.
Fantazje, ale i lęki pacjentów mogą być zatem wyrażane w stosunku do papieru, i oczywiście użytych środków
Dlaczego sztuka??? Sposób, w jaki pacjent ustosunkowuje się do papieru i farb, jest analizowany podczas terapii w nawiązaniu do jego poczu cia oraz granic „ja”. Należy pamiętać, że osoby z anoreksją posiadają specyficzną tożsamość: „ja szczupłe”, dlatego uważają, że mogą istnieć wyłącznie jako ososby szczupłe. Podczas terapii przez sztukę granice „ja” są określane przez same materiały. W przebiegu terapii przez sztukę bardzo istotny jest sposób używania materiałów. Diametralnie inaczej tworzą osoby z anoreksją i osoby z bulimią. W wyniku art terapii powstaje coś w rodzaju „anoreksji” na papierze czy „bulimii na papierze”. Pacjent „rzuca” swoje problemy na papier (mówię tutaj o art terapii z wykorzystaniem papieru, ale można także wykorzystywać na przykład rzeźby w glinie). Art terapia: Ostrożność W żadnym razie terapeuta nie powinien interpretować rysunków pacjentów. To sam pacjent powinien rozpoznać w rysunkach siebie, terapeuta powinien jedynie pomóc w tym rozpoznawaniu. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz