To tylko jedna z 26 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Co to jest streamer? Streamer to urządzenie służące do archiwizacji danych komputerowych na taśmach magnetycznych. Streamery pozwalają na zapisanie na taśmach bardzo dużej ilości informacji (kilkaset gigabajtów) na jednej taśmie i z uwagi na długi czas dostępu do danych, nie nadają się do korzystania z nich jak z dysków twardych czy napędów optycznych typu: CD czy DVD. Zazwyczaj streamerów używa się do backup`ów serwerów komputerowych umożliwiające odzyskiwanie danych. Streamer a odzyskiwanie danych Innymi słowy streamer to typ pamięci masowej, która ze względu na relatywnie niski koszt przechowywania danych, stosowana jest przy archiwizacji danych na masową skalę (odzyskiwanie utraconych danych z kopii). Dzięki odpowiedniej konfiguracji urządzeń i oprogramowania urzadzenia działają bezkonfliktowo z pozostałymi, zainstalowanymi w przedsiębiorstwie, a organizacja pracy przy komputerach nie ulega znaczącym zmianom.
Do najważniejszych zalet instalacji systemów streamerów w przedsiębiorstwie należą: dużo większe zabezpieczenie przed utratą danych firmy niż gwarantują standardowe rozwiązania; wgląd do dokumentow, ktore w międzyczasie zostały zmodyfikowane (np. usunięto z nich pewne treści, odzyskiwanie danych w czasie); duże pojemności taśm streamerowych, które są w stanie pomieścić wszystkie dane z dysków serwera; praktycznie każdy sieciowy system operacyjny jest przystosowany do pracy ze streamerami. Taśmy streamerowe są czułe na zmiany wilgotności, temperatury i innych czynników fizycznych, dlatego ważne jest, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach.
Streamer - koszty Ze względu na dość kosztowny system instalacji, wdrożenia i obsługi streamer stosowany jest zazwyczaj we firmach, w których przetwarza się bardzo dużą ilość informacji i koszt ten jest jednak dużo niższy niż przy zastosowaniu standardowych metod (np. większe twarde dyski). W zaawansowanych systemach informatycznych wykorzystuje się zestawy streamerów, zwane macierzami taśm, aby osiągnąć najwyższe bezpieczeństwo zapisu danych w czasie rzeczywistym. Isnieją również urządzenia, tzw. autoloadery które pozwalają na łatwy, automatyczny backup danych (odzyskiwanie danych znacznie ułatwione). Dzięki zastosowanym technologiom autoloadery potrfią zarchiwizować bezobsługowo terabajty danych A rchiwizacja ( ang. backup ) to proces wykonywania kopii danych w celu zabezpieczenia ich przed utratą wskutek wystąpienia takich zdarzeń losowych jak powódź, pożar, włamanie, awaria sprzętu lub oprogramowania , czy nawet przypadkowe skasowanie przez użytkownika. Pod pojęciem archiwizacji rozumie się również proces przenoszenia danych z systemów komputerowych na inne nośniki w celu zredukowania ilości danych np. już niepotrzebnych w głównym systemie komputerowym (
(…)
… archiwizacjach zapisywane są np. tylko zmienione dane (tzw. kopie przyrostowe). Istnieje oprogramowanie ułatwiające wykonywanie takich kopii oraz ich odtwarzanie. Wybrany nośnik danych musi być wówczas podłączony do danego komputera w celu przesłania zarchiwizowanych danych.
Sposób i rodzaj archiwizacji jest ściśle związany z potrzebami, systemem operacyjnym, kosztami oraz wymaganym czasem niezbędnym…
… generacji Ultrium. Półcalowa taśma z metalicznym pigmentem (MP) stosowana w kasetach EMTEC wysokiej jakości gwarantuje długą żywotność. Producent zapewnia pełne bezpieczeństwo danych zgromadzonych na kasetach Ultrium na co najmniej 30 lat. Marek Cybulski dyrektor ds. sprzedaży profesjonalnych nośników danych w Polsce patrzy w przyszłość bardzo optymistycznie. Taśma Ultrium 100/200 GB daje nam szansę…
… Badań Naukowych i prywatni inwestorzy zdołali zgromadzić łącznie około 24 mln złotych. Ostatecznie prawo do wykorzystania polskiego niebieskiego lasera zdobył w ramach projektu offsetowego koncern Lockheed Martin za śmieszną kwotę, 3 mln dolarów. Japońska firma Nichia prowadzi od lat pionierskie badania nad niebieskim laserem, uzyskując przy tym niejako po drodze liczne patenty. To z kolei prowadzi…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)