To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Amerykańska Polityka Zagraniczna
Wykład nr 6
10.11.2010
W latach 20 rząd Meksykański postanowił znacjonalizować zagraniczne firmy naftowe, a co więcej prezydent Meksyku zaczął flirtować z ZSRR. I wydawało się, że kolejna wojna amerykańsko-meksykańska jest nie do uniknięcia, ale anty społeczne nastroje do wojny były tak duże, że obie strony uniknęły wojny → zgodziły się pokojowo rozwiązać sprawy. To nie oznacza, że USA uciekały od rozwiązywania konfliktów siłą. Amerykańskie firmy naftowe kontrolowały ponad połowę Wenezuelskich produkcji ropy naftowej. Podczas gdy wielka firma United True Company (zapisane z słuchu) ,ona także miała linie oceaniczne i uprawy cytrusów, dominowała w gospodarkę państw w Ameryce Środkowej. Ogólnie biorąc USA wycofywały się z tego co było znane jako dyplomacja kanonierek, czyli rozwiązywanie sporów przez wykorzystywanie nacisku siłowego,która charakteryzowała okres Roosevelta i przełom XIX i XX w. Starała się wycofywać z państw z Latyno Amerykańskich po tym jak stworzone Lokalną Gwardie Narodową i na czele stawał oficer, któremu USA mogły zaufać. Np. republika Dominikany, gdzie Rafael Leónidas Trujillo Molina objął rząd w 1928 r i pozostał u władzy aż do 1961 r. Bardziej skomplikowana sytuacja była w Nikaragua. Z chwilą kiedy Marine wycofali się w 1925 wybuchła tam wojna domowa. Amerykański wysłannik udało się sprawdzić żeby obie strony zasiadły przy stole rozmów i wstrzymano działania wojenne, ale jeden z rebeliantów generał Augusta Sandino nadal walczył i był wspierany prze Europejskich Liberałów przeciwników imperialistów. Gdy kilka lat później zaczął rozmowy z generałem Anastasio Somoza García wspieranym prze USA. Wojska Somozy pochwyciły Sandino i wykonały na nim egzekucję i objął pełną kontrole nad państwem i rządził aż do 1979 r. Właśnie w stosunku do niego Amerykański Sekretarz Stanu sformułował słynne zdanie „Może to i jest syn…. ale to jest nasz syn.....”. Wielu Amerykańskich polityków uważało, że politykę zagraniczną należało prowadzić w mniej bezczelny sposób w państwach Ameryki Łacińskiej. Lepiej rozpocząć negocjacje rozmowy, a nie otwarcie egzekwować swoje dyspozycje siły.
W 1930 r opublikowano memorandum Clarka (był podsekretarzem stanu, a potem ambasadorem) zawierało kilka istotnych stwierdzeń dotyczących pożądanego sposobu rozwiązywania problemów w Ameryce Łacińskiej :
USA potwierdzały, że mają prawo podejmować same decyzje czy i kiedy interweniować w państwach Ameryki Łacińskiej i jest to tylko ich decyzja.
Doktryna Monroe nie dotyczy relacji pomiędzy USA, a państwami Ameryki Łacińskiej. Chyba, że w grę wchodzi ewentualna interwencja państw europejskich. Nie mówi ona nic o relacji między samymi państwami Ameryki Łacińskiej a USA.
(…)
… i Churchill zgodzili się, że ostatnie ataki Japońskie miały bardzo duże znaczenia ale priorytetem jest Europa i USA powinny skoncentrować się na Europie. Wojska powinny być w całości wykorzystane na walkę z Niemcami.
01.01.1942 Powstały na tej konferencji Narody Zjednoczone, podpisanie Deklaracji Narodów Zjednoczonych, 26 państw podpisały na miejscu pozostałe później, była to praktycznie biorą traktat sojuszniczy, ale chciano uniknąć tego pojęcia aby Prezydent nie musiał iść do Senatu o zgodę na ratyfikację tego dokument. Wojna i nie było czasu na dyskusję → Senat po ataku Japońskim powinien zgodzić się na to. Nazwano ten dokument deklaracją, aby prezydent mógł go podpisać. Sygnatariusze zobowiązali się do wierności zasady Karty Atlantyckiej, do zaangażowania wszystkich swoich sił na rzecz pokonania…
… nadal toczyły się walki. Na koniec kiedy Niemcy się poddali to nadal okupowali 1/3 Włoch. Walki bardzo zacięte. Problem polegał kiedy podali się Włosi (bezwarunkowa kapitulacja 1943), zrobili to Amerykanom, i Brytyjczykom, ale była mowa, że robimy all razem, a Stalina ominięto (zobowiązania w Deklaracji Narodów Zjednoczonych). Dlatego Stalin zaczął się obawiać że zostanie zawarty pokój aliantów…
… możliwości, żeby dławic te państwa. W związku z tym jeżeli USA stosują doktrynę Monroe to tylko dla dobra Ameryki Łacińskiej by chronić je przed interwencją Europejską. Pancerz ochronny przez państwami Europejskimi.
Innymi słowy USA mogą podejmować decyzję o ewentualnej interwencji w państwach Ameryki Łacińskiej samoistnie i to nie umniejszało żadnej wolność USA. To była półkula zachodnia, ale USA…
… powojennego świata. Zadecydowana tam o inwazji w Normandii. Podjęto wszystkie ważne ustalenia dot świata powojennego. Jałcie w bardziej w jawny sposób spisano je i podpisano → sformalizowała już wcześniej podjęte decyzje. Teheran to podstawa powojennego porządku. Tym razem zobowiązano się do wiosny 1944 2 front powstanie. ZSRR zobowiązał się, że z chwila pokonania Niemiec Sowieci natychmiast wypowiedzą wojnę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)