algorytmy przejmowania zwolnionego kanału CSMA

Nasza ocena:

4
Pobrań: 35
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
algorytmy przejmowania zwolnionego kanału CSMA - strona 1

Fragment notatki:


CSMA CSMA
Po wysłaniu ramki oczekujemy na odbiór potwierdzenia od stacji docelowej. W przypadku gdy potwierdzenie nie dotrze w określonym czasie, to stacja wnioskuje że doszło do kolizji. Wstrzymuje się wtedy na pewien czas od wszelkich działań, po czym przystępuje do retransmisji ramki.
Okno kolizji: T p Minimalny okres przerwy pomiędzy ramkami: 2*T p Algorytmy przejmowania zwolnionego kanału: Nonpersistent (stacja nieśmiała)
Gdy medium jest wolne, stacja natychmiast nadaje. Jeżeli jest zajęte, oczekuje losowo wybrany czas i ponownie sprawdza stan kanału.
I-persistent (stacja zachłanna)
Gdy medium jest wolne, stacja natychmiast nadaje. Jeżeli jest zajęte, stacja prowadzi ciągły nasłuch kanału i oczekuje na jego zwolnienie. Z chwilą zwolnienia od razu zaczyna transmitować dane. Jeżeli na nadawanie oczekuje więcej niż jedna stacja, pewne jest zajście kolizji między stacjami.
P-persistent (stacja sprytna)
Jeżeli kanał transmisyjny jest zajęty, stacja prowadzi ciągły nasłuch, oczekując na jego zwolnienie. Z chwilą zwolnienia losuje czas, po którym przystąpi do sprawdzenia stanu kanału i jeśli będzie on wolny, rozpocznie transmisję danych.
CSMA/CD (zastosowany w Ethernet wersja 802.3 IEEE)
Podczas nadawania stacja prowadzi nasłuch. Wykrycie kolizji polega na stwierdzeniu rozbieżności pomiędzy ramką nadawaną i odbieraną.
W przypadku wykrycia kolizji stacja generuje sygnał JAM, informujący pozostałe stacje o konieczności wyczyszczenia swoich buforów, bo są w nich „śmieci”. Dalej postępuje tak samo jak w przypadku CSMA przy braku potwierdzenia.
Okno kolizji: 2*T p Długość najkrótszej ramki musi być większa niż czas trwania okna kolizji - w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe wykrycie kolizji przez stację źródłową w trakcie nadawania.
Ramka sieci Ethernet: Preambuła
SFD
DA
SA
DFL
DF + PAD
FCS
7B
1B
2B lub 6B
2B lub 6B
2B
46B : 1500B
4B
Minimalna długość ramki (łącznie z preambułą i SFD):
W przypadku adresów dwubajtowych: 64B
W przypadku adresów sześciobajtowych: 72B
Jakość systemu: n - ilość bitów w ramce,
B - prędkość transmisji [bit/s]
L - długość medium transmisyjnego
Token Bus W tej sieci nie ma ciszy - w przypadku, gdy żadna stacja nie chce transmitować danych, token przekazywany jest od stacji do stacji.
Transmisja danych między stacjami w pętli logicznej odbywa się przy pomocy pola RnR (

(…)

… do sieci zostanie stacja o najwyższym adresie.
Schemat rywalizacji adresów:
Wszystkie stacje odpowiadają stacji zapraszającej polem SS (Set Successor) i dochodzi do kolizji. Stacja zapraszająca wysyła pole RC (Resolve Contention), które informuje stacje o konieczności przeprowadzenia rywalizacji adresów. Po nadaniu pola RC występują 4 okna czasowe. W zależności od wartości pierwszej pary z adresu…
…, nasłuchuje kanał. Jeśli jest w nim cisza, to „wykrzykuje” do końca wszystkie pary i wygrywa rywalizację. Jeśli ciszy nie ma, to znaczy że inna stacja (bądź stacje) mają adres wyższy i stacja wyłącza się z procedury rywalizacyjnej.
Token Ring
Single Frame - stacja uwalnia token, gdy w całości odbierze nadaną przez siebie ramkę.
Single Token - stacja uwalnia token w momencie odebrania nagłówka i pól adresowych nadanej przez siebie ramki (w IBM Token Ring zajmują 15B).
Multiple Token - stacja uwalnia token bezpośrednio po nadaniu własnej ramki.
Wyłanianie stacji - monitora:
Wszystkie stacja zaczynają transmitować ramki z ustawionym bitem CL_TK (Claim Token). Jeżeli stacja na swoich wejściu otrzyma ramkę od stacji z większym adresem, przestaje nadawać własny sygnał CL_TK i retransmituje otrzymaną ramkę…
…, które bezpośrednio po nadaniu ramki są wyzerowane. Ich wartość jest odpowiednio modyfikowana przez stację docelową.
A
C
Interpretacja
0
0
Brak stacji docelowej - wartość początkowa
1
0
Pełny bufor wejściowy stacji docelowej
1
1
Ramka odebrana poprawnie
0
1
Kod niedozwolony
Struktura ramki IBM Token Ring:
SD Start Delimiter
AC Access Control
FC Frame Control
DA
SA
Data
FCS
ED End Delimiter
FS Frame Status
1B
1B
1B…

6B
6B
0B:4500B
4B
1B
1B
JK0JK000
PPPTMRRR
FFZZZZZZ
ACXXACXX
A - Address, C - Copy, E - Error, I - Intermediate, M - Monitor, P - Priority, R - Request, T - Token
FF - rodzaj ramki (00 - służbowa, 01 - przenosząca dane)
Ramki służbowe ZZZZZZ (DAT - Duplicate Address Test, BCN - Beacon, CL_TK - Claim Token, PRG - Purge (wycior ;)), AMP - Active Monitor Present, SMP - Standby Monitor Present)
Szybkość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz