Akropolis Ateński jako miejsce manifestacji idei państwowych- Wyklad

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 3423
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Akropolis Ateński jako miejsce manifestacji idei państwowych- Wyklad - strona 1

Fragment notatki:

Tematem notatki jest Akropolis Ateński jako miejsce manifestacji idei państwowych. W treści jednostronicowej notatki pojawiają się następujące zagadnienia: Fidiasz, Akropol Ateński, Propyleje, Partenon, Świątynia Ateny Nike, fryz joński, miejsce kultu Ateny Dziewicy, Posąg Ateny Partenos, Erechtejon, demokracja ateńska, Cella, Atena Dziewica, bitwa pod Platejami.

AKROPOLIS ATEŃSKA JAKO MIEJSCE MANIFESTACJI IDEI PAŃSTWOWYCH
Akropol ateński - wapienne wzgórze o wysokości 95 m. Ufortyfikowane wzgórze, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie póżniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zostały zniszczone podczas wojen perskich. Odbudowę zainicjował Perykles, powierzył to Fidiaszowi. W pracach uczestniczyli też inni architekci greccy: Iktinos, Mnesikles, Kallikrates.
GŁÓWNE BUDOWLE NA AKROPOLUPropyleje - reprezentacyjne wejście prowadzące na Akropol, miało dwie bramy większą i mniejsząPinakoteka - galeria malarstwa sztalugowego i innych dzieł sztuki, przy wejściu do AkropoluŚwiątynia Ateny Nike - na wysuniętym cyplu wzgórza, tyłem do wchodzących, ukierunkowana na Partenon, składa się z dwóch portyków i celli, w której był Ateny trzymającej w jednym ręku owoc granatu, a w drugim hełm, ściany zdobił joński fryz ukazujący bitwę pod Platejami (zwycięstwo greków). Jest to pomnik zwycięstwa nad Persami.Posąg Ateny Promachos - zbudowany przez Fidiasza, wyobrażał uzbrojoną boginię, stojącą z tarczą trzymaną lewą ręką, a prawą wspartą na włóczni
Partenon - wykonana przez Fidiasza, zbudowana na cześć bogini Ateny Dziewicy (patronki miasta), główna świątynia na Akropolu, zaprojektowana w porządku doryckim z 4 elementami stylu jońskiego, posiadała dwie funkcje - miejsce kultu Ateny Dziewicy oraz jako skarbiec związku morskiego, zbudowana z białego marmuru, Ściany świątyni zdobił ciągły fryz (wewnątrz i na zewnątrz)
Wystrój: 2 części: cella, w której stał posąg Ateny i część tylna, w której znajdował się skarbiec związku morskiego. Całość otoczona kolumnadą. Cella: prostokątna sala, otoczona kolumnadą wewnętrzną, 3 nawy, balkon-2 kondygnacje kolumn, posąg Ateny PartenosPosąg Ateny Partenos - 14m, autor Fidiasz, zbudowany z kości słoniowej, złota i polichromii, Atena jedną rękę ma opartą o kolumienkę, na której stoi bogini Nike, w drugiej tarczę z wizerunkiem Greków walczących z Amazonkami(symbol walki z Persami), na głowie ma hełm, na którym są pegazy i sfinksy. Bogini jest uzbrojona, ale nie zaangażowana w walkę, odpoczywająca - co jest symbolem zwycięstwa w wojnach perskich. Na tarczy dopatrzono się postaci samego Peryklesa i Fidiasza, o co Fidiasz został oskarżony.Erechtejon - funkcje sakralna, miejsce pamiątek narodowych, grobowce postaci legendarnych, konstrukcja składała się z kilku świątyń, znajdowały się tam dwie cele: Ateny i Posejdona, miejsca kultu: Zeusa, Erechteusa i Hefajstosa, skała ze śladem po trójzębie Posejdona.
Akropolis to nie tylko świątynia. Budowla ta zawiera liczne symbole demokracji ateńskiej, a także symbolizuje przywództwo w Związku delijskim. Akropol swoją potęgą i pięknem manifestował potęgę miasta.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz