Kryteria rozwoju osobowości wg Obuchowskiego
4 kryteria:
- coraz wyższa sprawność
- pojawianie się nowych właściwości
- poczucie satysfakcji z życia
- zdolność do kontrolowania siebie
- żadne z kryteriów nie jest ważniejsze, muszą być spełniane wszystkie razem
Każdy człowiek nie rozwijający się, nie wykorzystujący swoich możliwości działania i przeżywania, nie posiadający dystansu psychologicznego wobec swoich impulsów psychicznych nie jest z tego punktu widzenia normalny, mimo że z punktu widzenia standardów psychicznych lub kulturowych nie wykazuje ani choroby, ani braków.
- do kryteriów normalności należałoby też dodać zdolność do podtrzymania gatunku, ale nie realizację tej zdolności.
Potrzeba jest właściwością każdego układu funkcjonalnego - człowieka, zwierzęcia lub maszyny. Potrzeby dzieli /Obuchowski/ na powszechne i indywidualne.
Potrzeby powszechne dotyczą wszystkich ludzi i każdy prędzej czy później musi je realizować, w różny sposób;
- potrzeby fizjologiczne
- potrzeby orientacyjne - związane z intelektualnym rozpoznaniem świata, ze współżyciem z innymi ludźmi, z określeniem sensu życia
- potrzeby seksualne - naturalne potrzeby ale niekoniecznie powiązane z popędami rozrodu i różnorodnymi formami ich przejawiania się
- potrzeba dystansu psychologicznego - nieustannego uprzedmiotawiania tych składników naszego "ja", które da się uprzedmiotowić.
Potrzeby indywidualne, specyficzne dla określonej jednostki ludzkiej;
- potrzeby nawykowe
- potrzeby chorobowe
- potrzeby odmienności.