Kultura masowa - Kultura popularna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 784
Wyświetleń: 2961
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultura masowa - Kultura popularna - strona 1 Kultura masowa - Kultura popularna - strona 2

Fragment notatki:

SOCJOLOGIA KULTURY WYKŁAD 3 (13.03.2012)
WYKŁAD 4
Kultura masowa Kultura masowa powiązana jest z nowoczesnością. Jej narodziny datuje się na koniec XVIII w. (kończy się wtedy tzw. reżim biologiczny). Rozpoczyna się ogromny wzrost populacji. Wiek XX to już stricte wiek masowości. Masowość staje się nową kategorią. Kluczową rolę w kategorii masowego społeczeństwa odegrała rewolucja komunikacyjna i telekomunikacyjna. Kultura masowa nie istniałaby bez medium, szczególnie bez telewizji (każde kolejne medium penetruje kulturę szybciej), nie byłoby także kultury masowej bez intensywne urbanizacji. Siłą unifikującą kulturę masową jest rynek (kultura masowa = kultura utowarowiona).
Masowość i anonimowość sprawiają, że ludzie, którzy są od nas oddaleni, stają się częścią wspólnoty.
Podstawowe cechy kultury masowej: anonimowość - konsekwencja urbanizacji,
powszechność - świat się unifikuje,
nieusuwalny aspekt komercyjny (folklor nie jest komercyjny),
egalitaryzm - to samo dla wszystkich.
Kultura masowa a kultura popularna wszystko, co jest sztuką, rozrywką, wytwory symboliczne, które oceniamy pod kątem estetycznym lub artystycznym (znaczenie wąskie) - kultura popularna, całościowy sposób życia danego społeczeństwa (znaczenie szersze, rozumienie antropologiczne); zamiennie używa się - cywilizacja - kultura masowa Projekcja filmu Baraka Goodmana, pt. „The Merchants of Cool” John L.Austin - teoria aktów mowy Wyjściowa definicja zdania performatywnego: Zdanie nazywamy performatywnym, gdy wypowiadający to zdanie, właśnie je wypowiadając wykonuje czynność, o której w tym zdaniu się mówi, czy też na którą to zdanie wskazuje, rezultatem której jest nowy stan rzeczy w świecie; przykłady: Biorę tę kobietę za moją żonę (podczas ślubu), Przepraszam (np.po nadepnięciu komuś na stopę), Nadaję temu statkowi imię królowa Elżbieta (trzymając w ręku butelkę szampana i w stosownych okolicznościach).
W filmie „The Merchants of Cool” jest to działanie obrazami. Telewizja bierze jakiś fragment rzeczywistości i powielając go miliony razy, tworzy go normą.
Jacques Lacan - koncepcja fazy lustra „Faza lustra” to etap w rozwoju dziecka (między 1. a 2. rokiem życia). Dziecko nie jest w stanie poznać siebie poprzez introspekcję , brakuje mu spójności, tę spójność nabywa dopiero konfrontując to z lustrem. Lustrem jest obraz pokazywany dziecku:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz