Zmęczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 3010
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmęczenie - strona 1 Zmęczenie - strona 2 Zmęczenie - strona 3

Fragment notatki:


Zmęczenie - to stan organizmu rozwijający się w czasie wykonywania pracy fizycznej lub umysłowej, charakteryzujący się zmniejszeniem zdolności do pracy, nasileniem się odczucia ciężkości wysiłku i osłabieniem chęci kontynuowania pracy (motywacji).
Mechanizm zmęczenia zależy od rodzaju wysiłku. Podczas krótkotrwałych, ciężkich wysiłków, związanych z dużym nasileniem procesów beztlenowych zachodzących w mięśniach, następuje wytworzenie kwasu mlekowego oraz zakłócenia równowagi w stężeniu jonów potasowych w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym komórek mięśniowych, upośledzające proces ich pobudzenia przez nerwy ruchowe. Występujące jednocześnie zmniejszanie częstotliwości pobudzeń komórek mięśniowych wskazuje na rozwój zmian w układzie nerwowym kontrolującym czynności mięśni.
W czasie długotrwałych wysiłków, o umiarkowanej lub małej intensywności, czynnikami prowadzącymi do rozwoju zmęczenia mogą być: wyczerpanie zasobu glikogenu w komórkach mięśniowych, odwodnienie, wzrost temperatury ciała itp. Duży wpływ na rozwój zmęczenia ma występowanie obciążeń statycznych mięśni, w czasie których dochodzi szybko do rozwoju zmęczenia w związku z utrudnionym odpływem i dopływem krwi do pracujących mięśni, co sprzyja gromadzeniu się w nich produktów przemiany materii i ciepła. Powoduje to zmniejszenie siły skurczu na skutek upośledzenia funkcji aparatu skurczu komórek mięśniowych i szybkie narastanie bólu mięśni w związku z drażnieniem zakończeń bólowych nerwów czuciowych znajdujących się pomiędzy komórkami mięśniowymi.
Fizjologiczne przyczyny zmęczenia:
upośledzenie mechanizmów pobudzenia komórek
upośledzenie funkcjonowania sprężenia elektromechanicznego upośledzenie funkcji aparatu kurczliwego wyczerpanie substratów energetycznych
A. Zmęczenie obwodowe - obejmuje przede wszystkim zmiany w mięśniach, gdzie w czasie wykonywania pracy mięśniowej zdolność komórek mięśniowych do surowców stopniowo zmniejsza się. Przejawia się to zmniejszeniem siły i szybkości ich skurczów, aż do całkowitej utraty zdolności do pracy.
Zmęczenie obwodowe objawia się poprzez:
zmniejszenie się siły skurczu mięsni
wydłużenie się fazy skurczu i rozkurczu
wydłużenie się fazy utajnionego pobudzenia wydłużenie okresu refrakcji (niewrażliwości mięśnia)
Przy bardzo intensywnym wysiłku objawy zmęczenia mięśni występują już po upływie kilki sekund pracy. Jego przyczyną jest zmniejszenie się częstotliwości pobudzeń komórek mięśniowych, związanych z upośledzeniem przewodzenia impulsów przez złącza nerwowo - mięśniowe (zmęczenie synaptyczne) - wyczerpanie mediatora czyli acetylocholiny. Przy mniejszej intensywności wysiłku objawy zmęczenia mięśni występują po ok. 30s do kilkunastu minut. Jego metaboliczną przyczyną jest ubytek zasobów komórkowych ATP i fosfokreatyny oraz gromadzenie się w komórkach mięśniowych mleczanu i związany z tym wzrost stężenia jonów wodorowych i nieorganicznego fosforanu. Przy wysiłkach dłuższych niż kilka minut, zmęczenie wywołuje wzrost temp. mięsni, dzięki czemu nie działają enzymy i pobudliwość mięśni obniża się - przez niedostateczne zwiększenie przepływu krwi, np. podczas wysiłków statycznych (upośledzenie zaopatrzenia mięśni w tlen lub substraty energetyczne w wyniku zwężenia tętnic doprowadzających krew do mięśni). Przy wysiłkach długotrwałych zmęczenie wywołuje wyczerpanie glikogenu mięśniowego co upośledza wytwarzanie ATP. Istotne znaczenie mają też zmiany w uwodnieniu komórek i przesunięcia jonowe. Przy wysiłkach o inwidualnej max mocy zm

(…)

…. Ciężkie i długotrwale wysiłki, zwłaszcza wykonywane w niesprzyjających warunkach mogą powodować zaburzenia homeostazy, takie jak kwasica (zaburzenia równowagi kwasowo - zasadowej), hipoglikemia, zwiększenie osmolarności płynów ustrojowych. Zmiany te powodują upośledzenie funkcji OUN, obejmujące uczucie osłabienia, nudności, zblednięcia powiek, drgawki a nawet utratę przytomności.
Elementami odczucia…
… układu immunologicznego i zwiększonej podatności na infekcje. Jest to związane z działaniem hormonów, których wydzielanie stymulowane jest przez wysiłki oraz zmniejszeniem się stężenia glutaminy we krwi.
Inne rodzaje zmęczenia Zmęczenie ostre - występuje po jednoczesnym i intensywnym i krótkotrwałych wysiłkach fizycznych (jego objaw jest gwałtowny i szybko powraca do normy).
Zmęczenie lokalne (narządowe…
… stężenia jonowodorowych i nieorganicznego fosforu. Wzrost stężenia jonów wodorowych powoduje: zmianę pH, zmniejszenie tępa glikolizy, upośledzenie resyntezy ATP, zwolnienie rozprzestrzeniania się pobudzeń wzdłuż włókien mięśniowych
odwodnienie ustroju i utrata elektrolitów zadłużenie tlenowe tkanek czyli niedotlenienie pracujących mięśni lub utrudnienie odpływu krwi żylnej z mięśni zmiany w uwodnieniu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz