Zespół tłustej krowy

Notatkę dodano: 07.05.2013,
Pobrań: 6,
Wyświetleń: 301
Podgląd dokumentu

Zespół nadmiernej mobilizacji tłuszczu u krówZNMT Zespól stłuszczenia wątroby, zespół tłustej krowy, fatty liver syndrome, hepatosteatosis. Istota choroby. ZNMT jest zaburzeniem żywieniowo-metabolicznym polegającym na nadmiernym otłuszczeniu krów w okresie przedporodowym i nadmiernej lipolizie tłuszczu zapasowego po porodzie co prowadzi do rozwoju stłuszczenia wątroby (hepatosteatosis), zaburzeń zdrowia i produkcyjności. ZNMT w klinicznej postaci prowadzi do zejścia śmiertelnego natomiast w postaci subklinicznej do obniżenia produkcyjności i zaburzeń czynności rozrodczych. Występowanie Bezpośrednio, najczęściej w 1-2 tyg. po porodzie Może występować u krów mięsnych w ostatnim okresie ciąży

Najczęściej dotyczy krów w 2 - 4 laktacji ale również występuje u krów pierwiastek

Rzadko występuje u krów zasuszonych w końcowym okresie ciąży

Patogeneza stłuszczenia wątroby Przyczyny choroby. Fizjologiczne - duża wydajność mleczna w 4 - 7 tyg. po porodzie, natomiast maksymalne spożycie karmy w 8 - 10 tyg. po porodzie.

Żywieniowe - niedobory energetyczne polegające na niedostosowaniu dawki pokarmowej do aktualnego zapotrzebowania produkcyjnego.

Środowiskowe - wszystkie czynniki stresogenne (zmniejszenie apetytu i zwiększenie wydzielania katecholamin): zmiany klimatyczne, zmiana stanowiska w oborze, transport,ciężki poród.

Chorobowe (osłabienie lub brak apetytu) -niestrawność, urazowe zapalenie czepca, przemieszczenie trawieńca, zapalenie macicy, zapalenie wymienia, choroby racic. Niekorzystny wpływ nadmiaru WKT na organizm: tłuszczowe zwyrodnienie mięśni wzmożenie syntezy związków ketonowych w wątrobie i rozwój wtórnej ketozy łączenie się z magnezem i wapniem w nierozpuszczalne kompleksy (chellaty) -hipomagnezemia i hipokalcemia

Patogeneza stłuszczenia wątroby Wzrost lipolizy w adipocytach i nadmierne uwalnianie WKT z tłuszczu zapasowego do krwi i wątroby.

Spadek utleniania WKT w wątrobie w cyklu Krebsa.

Zwiększona reestryfikacja WKT do triglicerydów w wątrobie i ich akumulacja.

Upośledzony transport nadmiaru triglicerydów z wątroby do krwi (po części uwarunkowany fizjologicznie - u przeżuwaczy mniejsza zdolność do sekrecji triglicerydów do krwi)

Nadmierne gromadzenie triglicerydów w hepatocytach powodujące zwyrodnienie tłuszczowe i stłuszczenie, co prowadzi także do upośledzenia funkcji detoksykacyjnych wątroby . Objawy niestrawność - zmniejszony lub zupełny brak apetytu, upośledzenie przeżuwania i motoryki przedżołądków,

wyraźny spadek wydajności mlecznej,