Zabezpieczenie przy zastosowaniu kontraktu futures i koncepc

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zabezpieczenie przy zastosowaniu kontraktu futures i koncepc - strona 1 Zabezpieczenie przy zastosowaniu kontraktu futures i koncepc - strona 2 Zabezpieczenie przy zastosowaniu kontraktu futures i koncepc - strona 3

Fragment notatki:


Zabezpieczenie przy zastosowaniu kontraktu futures.
Kontrakty futures mogą być wykorzystywane w celach spekulacyjnych, arbitrażowych oraz zabezpieczających (hedging). W celach zabezpieczających stosowane są w dwóch wersjach; przez zajęcie pozycji długiej lub zajęcie pozycji krótkiej.
Zabezpieczenie przez zajęcie pozycji krótkiej
(przykład)
Załóżmy, że na początku roku rolnik oczekuje, że jego zbiory w sierpniu wyniosą 50 ton zboża. Chciałby on je sprzedać we wrześniu. Obecna cena futures na zboże z do­stawa we wrześniu wynosi 375 za tonę.
Rolnik ma możliwość zachować się w dwojaki sposób:
Zająć krótka pozycję (sprzedaż) futures na zboże po cenie 375 za tonę. Zakładając, iż koszty transportu do miejsca przewidzianego w kontrakcie wynoszą 30, jego cena netto osiągnie poziom 345 za tonę.
Zebrać zboże bez nabywania kontraktu futures. W tym przypadku jego ryzyko będzie jednak duże, gdyż nie wiadomo, na jakim poziomie ceny ukształtują się we wrześniu.
Rezygnacja z zabezpieczenia może wynikać z różnych przyczyn. Przykładowo, rolnik może nie być poinformowany o możliwościach kontraktu lub też może spodziewać się wzrostu ceny zboża powyżej 375 (nie dotyczy to warunków polskich, gdzie rolnik po pro­stu nie ma możliwości nabycia kontraktu futures).
Zastosowanie technik zabezpieczających polega na wzajemnej "asekuracji" zajętych pozycji. W analizowanym przypadku rolnik zajmuje długą pozycję na aktywa realne (zbo­że) i asekuruje ją krótką pozycją w kontrakcie futures. Wzrost ceny aktywa powyżej 375 spowoduje zysk na wartości aktywów, jednak stratę w identycznej-wysokości na kontrak­cie futures. Z kolei spadek ceny aktywów spowoduje stratę na aktywach fizycznych, a zysk na kontrakcie futures. W analizowanym przypadku obydwie pozycje wzajemnie się redu­kują do zera i rolnik jest pewien, jaka kwotę uzyska po żniwach jeżeli jego zbiory wyniosą 50 ton zboża. Zabezpieczenie poprzez zajęcie pozycji długiej
(przykład)
Dnia I kwietnia 1995 roku spółka podpisała kontrakt z odbiorcą X na produkty petro­chemiczne. Produkty mają być sprzedane za rok, przy czym ich cena została ustalona w momencie podpisania kontraktu. Dla wywiązania się z dostawy spółka będzie potrzebo­wać dużej ilości ropy naftowej.
Aby zapewnić sobie ten surowiec, spółka może postępować w dwojaki sposób:
Kupować ropę w miarę potrzeb wynikających z produkcji dla celów kontraktu. Tego rodzaju działanie będzie polegać na zajęciu pozycji niezabezpieczonej. Jeżeli ceny ropy wzrosną ponad oczekiwania, kontrakt okaże się nieopłacalny, gdyż ceny produktów ustalono wcześniej i nie będzie możliwe zmodyfikowanie ich poprzez uwzględnienie wyższych cen ropy. Jeżeli ceny ropy będą niższe od oczekiwanych, zysk spółki będzie wyższy od oczekiwanego.


(…)

… rozrachunkowej, powoduje, że nie można powiedzieć, iż w Polsce istnieje już rynek instrumentów futures.
Koncepcja duration
Duration to termin używany powszechnie dla określenia średniej ważonej okresu trwa­nia obligacji. Koncepcja polega na wyliczeniu średniego ważonego okresu pozostającego do wykupu obligacji dyskontowych tworzących obligację kuponową. Stosowanie tej koncepcji wynika z występowania różnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz