Wykład - organizacja administracji państwowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - organizacja administracji państwowej - strona 1 Wykład - organizacja administracji państwowej - strona 2

Fragment notatki:

ORGANIZACJA ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ, TERENOWEJ I SAMORZADOWEJ
Administracja - od słowa ministre- zarządzanie, ad-w kierunku realizacji potrzeb społecznych Administracja publiczna - wszelka zorganizowana działalność w celu zapewnienia potrzeb obywateli
Legislatywa(organy prawodawcze):
kompetentne do tworzenia prawa, parlament (sejm, senat) razem są zgromadzeniem narodowym, zbiera się gdy prezydent jest niezdolny do sprawowania władzy, postawienie prezydenta w stan oskarżenia przed trybunałem stanu, uchwalanie nowej konstytucji
Sejm - 460 posłów wybieranych w 5 przymiotnikowych wyborach, podział miejsc jest wprost proporcjonalny do ilości głosów, czynne prawo wyborcze posiadają obywatele którzy w dniu głosowania maja ukończone 18 lat nie SA ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw wyborczych i publicznych, bierne prawo wyborcze (czyli być wybieranym) trzeba mieć ukończone 21 lat i od co najmniej pięciu lat być obywatelem RP, kadencja trwa cztery lata, może być rozwiązany 2/3 głosów bądź na skutek postanowienia prezydenta po zasięgnięciu opinii marszałków obu izb, akty prawne powstające w sejmie to ustawy, uchwały. Struktura - marszałek, wicemarszałkowie(prezydium), konwent seniorów i komisje sejmowe (stałe, nadzwyczajne, problemowe). Uprawnieni ustawodawcze: budżet państwa, prawa i obowiązki obywateli. Funkcja kreacyjna: uczestniczy w kreowaniu rządu, powołuje trybunał stanu i konstytucyjny, prezesa NIK( z senatem), prezesa NBP, swoich przedstawicieli w KRS oraz w KRRiT. Kontrolne: środki kontroli parlamentu nad rządem (interpelacje, budżet coroczny, zapytania poselskie)
Senat - (rada starszych) 100 senatorów wybieranych w wyborach, okręgiem wyborczym jest całe województwo, bierne prawo wyborcze od 30 lat. Akty prawne to uchwały, struktura jak w sejmie ale bez konwentu seniorów. Kompetencje: prawodawcza(inicjatywa ustawodawcza, odrzucanie lub skorygowanie ustaw które przeszły przez sejm w ciągu 30 dni). Kreacyjna: prezes NIK (z sejmem), wybiera rzecznika praw obywatelskich, przedstawicieli w KRS i w KRRiT. Ponadto uprawnienia do tworzenia prawa posiadają także rząd, prezydent, wojewoda, organy samorządowe. Sejm uchwala akty prawne najwyższej rangi na których podstawie wydawane są inne przepisy niższej rangi, które muszą być zgodne z wyższymi.
Egzekutywa(prezydent, rada ministrów)(organy wykonawcze):
Organizowanie politycznej realizacji zadań państwa w różnych dziedzinach życia publicznego, działają na podstawie i w granicach ustaw. Są to struktury bardzo rozbudowane.
Kompetencje prezydenta: występuje do sejmu i senatu o powołanie/odwołanie prezesa NBP i pierwszego prezesa SN, powołuje prezesa NSA, i na wniosek KRS wszystkich sędziów, nadaje stopnie wojskowe, tytuł naukowy profesora, powołuje 1/3 składu KRRiT, nadaje obywatelstwo Polskie, ordery i odznaczenia, korzysta z prawa łaski, zarządza wybory do obu izb, zwołuje ich pierwsze posiedzenie po wyborach, wyznacza marszałków seniorów, rozwiązuje parlament fakultatywnie gdy sejm w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia projektu nie uchwali budżetu, gdy zawiodą wszystkie formy powołania premiera, obligatoryjnie jeśli w efekcie niepowodzeń przy tworzeni rządu, rząd powołany przez prezydenta po sześciu miesiącach nie otrzyma votum zaufania, podpisuje ustawy, ma prawo veta, prawo zwracania się do TK, wygłasza w parlamencie orędzia, ma prawo inicjatywy ustawodawczej, desygnuje premiera, ma wpływ na powoływanie ministrów, zwołuje w szczególnych sytuacjach posiedzenia rządu i przewodzi im, reprezentuje państwo, ratyfikuje umowy międzynarodowe, gdy sejm nie obraduje podejmuje decyzje w sprawie wojny, w dziedzinie zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa, w razie jego zagrożenia może wprowadzić stan wojenny lub ogłosić mobilizację, w porozumieniu z MON obsadza najwyższe stanowiska wojskowe, może wprowadzić na czas do 3 miesięcy stan wyjątkowy, prezydent nie ponosi odpowiedzialności politycznej, ponosi odpowiedzialność konstytucyjną przed trybunałem stanu, na wniosek ¼ zgromadzenia narodowego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz