Wykład - Drugi gabinet Witosa i wypadki krakowskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Drugi gabinet Witosa i wypadki krakowskie - strona 1

Fragment notatki:

Drugi gabinet Witosa i wypadki krakowskie
W okresie w którym powstał rząd Witosa, sytuacja w kraju była bardzo trudna, a nowy rząd pozostawał bezczynny. Na skutek złej sytuacji finansowej kraju ustąpił ze stanowiska ministra skarbu Władysław Grabski, a jego następcy - zarówno Hubert Ignacy Linde, jak i Władysław Kucharski - nie potrafili poradzić sobie z sytuacją. Inflacja tymczasem przerodziła się w hiperinflację.
Krajem zaczęły wstrząsać akcje strajkowe robotników: we wrześniu strajkowali włókniarze Łódzcy, a w październiku proklamowano na Górnym Śląsku strajk generalny w górnictwie i hutnictwie. Mnożyły się też akcje strajkowe na kolejach.
13 października 1923 r. nastąpił wybuch w cytadeli warszawskiej, w którym zginęło 28 osób. O dokonanie zamachu oskarżono oficerów komunistów. Rząd zmilitaryzował kolej, wprowadził zakaz zgromadzeń i stan wyjątkowy.
3 listopada 1923 r. PPS ogłosiło strajk powszechny, który rozpoczął się dwa dni później w Krakowie. 6 listopada 1923 r. doszło do starć demonstrujących z policją. Doszło do strzałów, część broni znalazła się w rękach demonstrujących. Wysłano wojsko. Ostatecznie wojewoda krakowski zgodził się wycofać z ulic wojsko i policję, a posterunki w mieście objęła straż robotnicza.
Pod wpływem wypadków krakowskich rząd zgodził się na odwołanie sądów doraźnych i militaryzacji kolei w zamian za co PPS wezwał do zaprzestania strajku z dniem 7 listopada 1923 r. W tym dniu jednak wybuchły krwawe starcia w Borysławiu, gdzie od salw wojska zginęło kilku robotników, a następnego dnia w Tarnowie, w którym otwarto ogień do robotników rozchodzących się po manifestacji. Wkrótce jednak wprowadzono w życie postanowienia rządowe, zaprzestano też akcji strajkowej.
14 grudnia 1923 r., na skutek rozłamu w PSL „Piast”, spowodowanego wydarzeniami krakowskimi, rząd Witosa utracił większość w sejmie i podał się do dymisji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz