Wspólczynnik Coriolisa i straty-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 392
Wyświetleń: 4592
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Współczynnik Coriolisa:
Jest to współczynnik który koryguje sposób wyznaczania energii kinetycznej cieczy za pomocą średnich prędkości przepływu Współczynnik Coriolisa definiujemy wzorem
Strumień energii kinetycznej obliczanej za pomocą średniej prędkości przepływu wynosi Podział strat:
Straty liniowe powstające na prostych odcinkach przewodu o średnicy i długości Straty miejscowe powstające na przeszkodach lokalnych typu zawory, kolanka, nagła zmiana pola przekroju, itp. Wzory do obliczania strat: Wysokość strat liniowych obliczymy ze wzory Darcy'ego Weisbacha gdzie λ jest współczynnikiem oporu liniowego Formuły do obliczania współczynnika strat liniowych: W ogólnym przypadku współczynnik λ jest funkcją liczby Reynoldsa i chropowatości względneij przewodu Dla przepływów laminarnych λ zależy tylko od Re i może być wyznaczona w następujący sposób:
Z prawa Hagena-Poiseuille'a strata ciśnienia w rurze o wymiarach A wysokość strat liniowych Po porównaniu wzórów (1) i (2) otrzymamy:
Wysokość miejscowcyh strat hydraulicznych obliczamy ze wzoru: - średnia prędkość przepływu za przeszkodą, z wyjątkiem szczególnych przypadkówz wyraźnie zaznaczonych np. wlot do zbiornika.
- współczynnik oporu miejscowego zależny od geometrii oporu miejscowego i liczby Reynoldsa. Przy duzych liczbach Re, zwykle dla RE , współczynnik ξ nie zależy od Re.
Zależność współczynników strat od liczby Reynoldsa:
Współczynnik liniowy Dla przepływów laminarnych λ zależy tylko od Re ruchu turbulentnym, , współczynnik oporu liniowego λ zależy tylko od chropowatości względnej przewodu, natomiast nie zależy od Re, a więc nie zależy też od Współczynnik miejscowy W ogólnym przypadku współczynnik strat miejscowych ξ zależy od geometrii oporu miejscowego i liczby Reynoldsa, ale powyżej granicznej liczby Re, zwykle dla , nie ma ona już wpływu na ξ, zatem w tym przypadku współczynnik ξ konkretnego oporu miejscowego jest stały.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz