Własności relacyjnej bazy danych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Własności relacyjnej bazy danych-opracowanie - strona 1 Własności relacyjnej bazy danych-opracowanie - strona 2 Własności relacyjnej bazy danych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Własności relacyjnej bazy danych
Projektowanie bazy danych może być procesem złożonym, szczególnie, jeśli ma ona wiele tablic danych i uwzględnia dużą liczbę relacji wiele-wiele. Wiele użytecznych baz danych ma jednak małą liczbę prostych tablic danych z kilkoma tylko relacyjnymi tablicami danych opisującymi powiązania. Jeśli zrozumiałe są podstawowe zasady relacyjnej bazy danych, to rozumienie bardziej złożonych baz danych przyjdzie samo wraz z doświadczeniem. Niezależnie od wielkości i złożoności relacyjnej bazy danych, musi ona cechować się pewnymi własnościami. Implementacja tych własności ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia powtórzeń elementów danych i poprawnego ich powiązania. Te istotne własności mogą być sformułowane w następujący sposób: -wszystkie elementy danych muszą być zorganizowane w tablice; -elementy danych w pojedynczej tablicy muszą pozostawać w relacji jedno-jedno; -w tablicy danych nie mogą występować powtórzenia tych samych wierszy; -w tablicy danych nie mogą występować powtórzenia tych samych kolumn; -w każdej komórce danych może być przechowywany tylko jeden element danych. Organizowanie danych w tablice Pierwszą i podstawową cechą relacyjnej bazy danych jest to, że elementy danych związane z unikalnym obiektem danych muszą być zorganizowane w formie tablic, jak to miało miejsce we wcześniejszych przykładach. Tablica danych jest podstawową jednostką relacyjnej bazy danych. Każda tablica może zawierać dowolną liczbę wierszy (rekordów) i kolumn (pól). Liczba i kolejność kolumn, jak również wierszy, nie jest istotna.
Brak powtarzających się wierszy W poprawnie zrestrukturalizowanej bazie danych nie może występować dwa lub więcej wierszy z identycznymi elementami danych. Powtarzające się wiersze nie tylko stanowią marnotrawstwo przestrzeni przechowywania danych, lecz przede wszystkim zwalniają proces przetwarzania danych poprzez nieuzasadnioną rozbudowę tablicy. Co ważniejsze, dublujące się wiersze powodują błędne wyniki (niepoprawna liczba wierszy) przy obliczeniach statystycznych w tabeli. Powiedzmy, że w tabeli istnieją elementy danych związane z tą samą osobą sprzedawcy w więcej niż jednym wierszu tabeli Sprzedawcy. Nie uzyska się wtedy poprawnych sum łącznych po zliczeniu liczby wierszy w tabeli. Nawet łączna suma wypłat wynagrodzeń dla wszystkich pracowników w przedsiębiorstwie nie będzie poprawna, jeśli zsumujemy wszystkie kwoty wynagrodzeń w tabeli.
Wykorzystanie pojedynczych komórek danych. Skrzyżowanie kolumny i wiersza w tabeli danych nazywane jest często komórką danych. Inną istotną własnością relacyjnej bazy danych jest to, że tylko jeden element danych może być przechowywany w jednej komórce danych. Jako przykład dodajmy kolumnę Telefon do tablicy Sprzedawcy (patrz rysunek 9). W tablicy tej komórki danych na skrzyżowaniu tej kolumny i wierszy mogą przechowywać jedynie pojedynczą wartość oznaczającą numer telefoniczny.

(…)

… 2,450 S8 Idzikowski Albert 123-5674 10/25/88 2,200 S9 Kowalski Beata 945-2314 09/06/89 2,500 Rys. 10 Dodanie kolejnej kolumny do tablicy Sprzedawcy
Innym rozwiązaniem jest użycie dwóch wierszy do przechowywania informacji na temat Adamskiego W tym celu należy powtórzyć wszystkie informacje związane z Andersenom poza jego pierwszym numerem telefonu w nowym wierszu, a następnie podać w nim drugi numer…
… jedynie pojedynczą wartość oznaczającą numer telefoniczny. Przypuśćmy jednak, że jakaś osoba ma więcej niż jeden numer telefonu. Niech Adamski ma dwa numery telefoniczne: 123-4567 i 987-6543. Teraz jest problem. Ponieważ nie można przechowywać obu tych wartości w jednej komórce Telefon, trzeba je przechowywać w dwu różnych komórkach. Jest kilka rozwiązań tego problemu. Jedno to dodanie kolejnej kolumny…
… Rozdzielenie tablicy Sprzedawcy na dwie tablice
Po rozbiciu Tablicy Sprzedawcy, traktujemy pierwszą z nich jako tablicę główną, a drugą jako tablicę pomocniczą, łączoną w miarę potrzeb z tablicą główną. Wszystkie elementy danych związane ze sprzedawcą Adamskim, poza jego numerami telefonów, znajdują się w głównej tablicy Sprzedawcy. Aby wyszukać jego numer telefonu, najpierw znajdujemy jego numer…
… tablice w stanie logicznie poindeksowanym; -utrzymuj tablice danych w stanie maksymalnej prostoty.
Pierwsza postać normalna (1NF)
Jest to najsłabsza postać jeśli chodzi o wymogi. W pierwszej postaci normalnej wymaga się, by dziedzinami atrybutów relacji - tabeli były tzw. Wartości elementarne - nierozkładalne.
Przykład:
nazwisko studenta
języki obce, które zna student
W kolumnie drugiej tej relacji umieszczono szereg informacji, które są elementarnymi jako pojedyncze ale dostęp do tych pojedynczych informacji wymaga operacji rozbioru drugiego pola. Jeśli podczas pracy z wyżej podaną tabelą będziemy np.: wyszukiwać wszystkich studentów, którzy znają język np.: hiszpański, to taka tabela nie jest w pierwszej postaci normalnej. Trzeba ją wówczas zaprojektować inaczej.
Bycie wartością elementarną…
… relację na dwie, a mianowicie
KOWALSKI
A
KOWALSKI
B
KOWALSKI
C
KOWALSKI
PONIEDZIAŁEK
KOWALSKI
WTOREK
KOWALSKI
ŚRODA
KOWALSKI
CZWARTEK
relacja zawiera informacje o znajomości języków obcych i języków programowania wśród studentów III roku kierunku INFORMATYKA:
123/97
angielski
C
123/97
rosyjski
C
123/97
angielski
PASCAL
123/97
rosyjski
PASCAL
123/97
angielski
PROLOG
123/97
rosyjski
PROLOG
124/97…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz