Warunki i zasady działania przedsiębiorstwa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 3535
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunki i zasady działania przedsiębiorstwa - strona 1 Warunki i zasady działania przedsiębiorstwa - strona 2

Fragment notatki:


Warunki i zasady działania przedsiębiorstwa: Art. 20 Konstytucji stanowi o wolności w zakresie podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej i wskazuje, że granice wolności i swobody mogą być jednak ustawami ograniczone (np. ustawodawstwo sanepidowe - nie można wprowadzać na rynek żywności, która może być szkodliwa dla zdrowia i życia ludzkiego).
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej ograniczenia w tej swobodzie mogą wynikać z ochrony usprawiedliwionych zasad dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego, bezpieczeństwa, ochrony środowiska i moralności publicznej.
Instytucjonalnym ograniczeniem sfery wolności gospodarowania jest przy niektórych rodzajach działalności wymóg posiadania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Koncesja: Akt administracyjny uprawniający wnioskodawcę do podjęcia i wykonywania określonej w koncesji działalności. Koncesję wydaje działający w pierwszej instancji właściwy minister. Cechą charakterystyczną koncesji jest to, że minister jako organ koncesyjny może jej nie wydać lub ograniczyć jej zakres ze względu na treść wniosku, powołując się na niedookreślone ogólne pojęcia takie jak: bezpieczeństwo i obronność państwa lub bezpieczeństwo obywateli.
Może być przetarg na koncesję, gdy spełniających określone w niej warunki jest zbyt wielu.
Jest 6 rodzajów działalności koncesjonowanej:
działalność w zakresie kopalin
wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi
gospodarka w zakresie energii
ochrona osób i mienia
rozpowszechnianie programów radiowych i TV
przewozy lotnicze
W wypadku niewydania pozytywnej decyzji koncesyjnej przez ministra nie przysługuje odwołanie, ale wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy  wyczerpanie toku instancji (składa się w terminie 2 tygodni).
Zazwyczaj koncesja wymaga wnoszenia wysokich opłat, a przedsiębiorstwa przygotowujące się dopiero do podjęcia działalności koncesjonowanej może zwrócić się do ministra o wydanie tzw. promesy , czyli przyrzeczenia koncesji w przyszłości.
Koncesje wydaje się na okres 2-60 lat. Ważność promesy to minimum 6 miesięcy.
Zezwolenie: Jest wydawane na rodzaje działalności wskazane w ustawach szczegółowych innych jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że organ wydający zezwolenie nie może odmówić jego wydania, gdy przedsiębiorca spełnia wszystkie ustawowe wymogi działalności.
Np. sprzedaż alkoholu (wydaje gmina), operator telefonii (minister)
Działalność regulowana: To działalność określona w niektórych ustawach, którą można podejmować po złożeniu oświadczenia pisemnego przed właściwym organem rejestrowym, iż spełnia się wszelkie warunki niezbędne do prowadzenia danej działalności.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz