Umyślność - omówienie (I sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umyślność - omówienie  (I sem) - strona 1 Umyślność - omówienie  (I sem) - strona 2

Fragment notatki:

Umyślność (art. 9 KK) Czyn popełniony umyślnie (§1) - sprawca ma zamiar popełnienia czynu:
zamiar bezpośredni - sprawca chce go popełnić (element woli 1 )
 przewidując konieczność jego popełnienia ( z. b. zwykły )
 przewidując możliwość jego popełnienia ( z. b. rozmyślny )
zamiar ewentualny - przewidując możliwość jego popełnienia, godzi się2 na to (element świadomości i brak woli)
⇨ dolus coloratus (zamiar zabarwiony) - gdy ustawa określa cel działania sprawcy
( e.g. art. 286 - oszustwo), i.e. dot. przestępstw kierunkowych ⇨ dolus premeditatus (zamiar przemyślany) - może zaostrzyć sankcję
⇨ dolus repentinus3 (zamiar nagły) - może wpłynąć na złagodzenie kary
⇨ dolus generalis (zamiar ogólny) - polega na woli spowodowania skutków, które dawały się przewidzieć , a nie były przewidziane. E.g. kradzież wszystkiego, co
było w torebce, niezależnie, od tego, co tam było. Może też być odpowiedzią na pobicie w
stopniu gorszym, niż sprawca - rzekomo - zamierzał. Czyn popełniony nieumyślnie (§2) - sprawca nie ma zamiaru popełnienia czynu, ale popełnia go wskutek nieostrożności, bezpodstawnie zakładając, że czynu uda mu się nie popełnić:
⇨ lekkomyślność - sprawca przewidywał możliwość popełnienia czynu,
⇨ niedbalstwo - sprawca nie przewidywał możliwości popełnienia czynu, ale mógł to zrobić Przypadek - sprawca obiektywnie czyn popełnił, ale nie można mu przypisać żadnej formy winy. Jest więc niezawiniony , ergo sprawca nie odpowiada .
Jeśli czyn składa się z wielu znamion i każdemu z nich można przypisać inną formę winy, to cały czyn ocenia się co do zawinienia wg. najniższej „noty” ;p Umyślność w części szczególnej (art. 8):
Art. 8. „ Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie ; występek można popełnić także nieumyślnie , jeżeli ustawa tak stanowi.”
Przede wszystkim zbrodnię można popełnić tylko umyślnie . Secundo zasadą jest odpowiedzialność z winy umyślnej . Z winy nieumyślnej odpowiada się tylko, jeżeli ustawa expressis verbis tak stanowi .
Są też - oczywiście - czyby, które można popełnić wyłącznie umyślnie ( e.g. art. 207 - znęcanie się) Przestępstwo kwalifikowane przez następstwo (art. 9 §3) Culpa dolo exorta4 - kiedy przepis uzależnia jakieś konsekwencje od następstwa czynu . Sprawca ponosi surowszą odpowiedzialność , jeśli sprawca to następstwo przewidywał , lub mógł przewidzieć (a więc we wszystkich formach winy).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz