Układ podłużny tuneli

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ podłużny tuneli - strona 1 Układ podłużny tuneli - strona 2 Układ podłużny tuneli - strona 3

Fragment notatki:

Układ podłużny tuneli
Podłużny układ budowli podziemnej, zwłaszcza tuneli, zależy od wielu czynników, wśród których można wymienić takie, jak :
• przebieg trasy komunikacyjnej,
• wymagania eksploatacyjne użytkownika budowli,
• wybór optymalnych warunków geologicznych i hydrogeologicznych posadowie­nia budowli,
• przeciwwodne zabezpieczenie budowli,
■ ukształtowanie ekologicznie sprzyjającego klimatu w obiekcie i w jego otoczeniu.
Wiele z tych problemów można właściwie rozwiązać kształtując przede wszystkim racjonalny profil podłużny tunelu bądź innej budowli podziemnej. Oś podłużna budowli może przebiegać w poziomie lub ze spadkami (wzniesieniami).
Obiekty poziome. W poziomie możemy projektować budowle punktowe i krótkie tunele komunikacyjne do 300-400 m długości, na przykład dwupoziomowe podziem­ne skrzyżowania szlaków komunikacyjnych, stacje metra, przejścia podziemne itp. Dłu­gość poziomych odcinków budowli jest ograniczona warunkami odwodnienia i natural­nego przewietrzania budowli. Kanały odwadniające muszą mieć co najmniej minimalne spadki wynoszące 2-3%o, co staje się przyczyną komplikacji przy ich wkomponowaniu w długie odcinki poziome (rys. 3.10). Są one również kłopotliwe w procesie ich utrzy­mania podczas eksploatacji budowli. Profil poziomy jest zupełnie obojętny w odnie­sieniu do naturalnych warunków przewietrzania budowli, nie sprzyja naturalnej wy­mianie powietrza. Odcinki poziome są wskazane na stacjach i miejscach postoju poja­zdów ze względu na bardziej bezpieczne możliwości manewrowania tymi pojazdami.
Spadki - wzniesienia tuneli. Właściwy dobór nachylenia podłużnego profilu tune­lu umożliwia realizację wielu potrzeb eksploatacyjnych szlaku komunikacyjnego, jak również rozwiązanie problemów odwodnienia bądź przewietrzania budowli. W przy­padku tuneli komunikacyjnych i przejść pojemnych spadki umożliwiają nawiązanie do wysokości trasy naziemnej i przeprowadzenie jej pod przeszkodą z zachowaniem optymalnych warunków posadowienia i eksploatacji budowli podziemnych. Lokalne nachylenie trasy jest wykorzystywane do płynnego, oszczędnego ruchu pojazdów szy­nowych. Wzniesienie trasy przed stacją, np. metra, ułatwiają wyhamowanie pociągu, a spadki poza stacją umożliwiają dodatkowe zwiększenie jego przyśpieszenia (rys. 3.11). Spadki w tunelach hydrotechnicznych są regulowane warunkami grawitacyjnego prze­pływu wody, a także potrzebą uzyskania maksymalnej energii jej zrzutu na turbiny elek­trowni, szczególnie w tunelach ciśnieniowych (rys. 3.12), Praktyczny dobór spadków i wzniesień profilu budowli podziemnej jest przystosowany do przepisów obowiązują­cych na drogach, kolejach czy innych przepisów branżowych. Najczęściej minimalne spadki budowli podziemnych wynikają z warunków odwo­dnienia i wynoszą od dwóch do trzech promili (2-3%c). Im dłuższy obiekt i trudniejsze warunki odpływu wody, tym większe spadki należy stosować, aby zapewnić skuteczne jego odwodnienie. Maksymalne spadki tuneli komunikacyjnych muszą być przystoso­wane do miarodajnego spadku całej trasy. Na drogach kołowych spadek miarodajny pokrywa się ze spadkiem maksymalnym, a na trasie kolejowej jest to stosunek maksy­malnego wzniesienia torów do maksymalnej długości pociągu (rys. 3.13). Spadki w tu­nelach wymagają złagodzenia o 20-30% w porównaniu ze spadkami miarodajnymi na otwartym terenie. Konieczność ta jest spowodowana dodatkowymi oporami, jakie sta­wia pojazdom częściowo zamknięte w tunelu powietrze. Często w tunelach następuje również spadek przyczepności kół pojazdu do nawierzchni jezdni bądź szyn z powodu ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz