Systemy wspomagania decyzji w przedsiębiorstwie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Systemy wspomagania decyzji w przedsiębiorstwie - strona 1 Systemy wspomagania decyzji w przedsiębiorstwie - strona 2

Fragment notatki:

Szplit. Notatka składa się z 2 stron.
Systemy wspomagania decyzji w przedsiębiorstwie. Systemy wspomagania decyzji ( DecisionSuport System ) można zdefiniować jako interaktywne, oparte na komputerach, systemy pomagające decydentom wykorzystywać dane i modele do rozwiązywania problemów źle ustrukturalizowanych. W.T. Bielecki podaje, ze systemy wspomagania decyzji to rozwinięte zastosowanie technologii informatycznych dla podniesienia skuteczności działania decydentów w sytuacjach, w których komputer może wesprzeć i poszerzyć ludzką ocenę przy realizacji zadań, zawierających elementy trudne do określenia z góry. Inna definicja określa systemy wspomagania decyzji jako system informatyczny, który dostarcza informacji w danej dziedzinie z wykorzystaniem analitycznych modeli decyzyjnych z dostępem do baz danych w celu wspomagania decydentów w skutecznym działaniu w kompleksowym i źle ustrukturalizowanym środowisku.
Najprostszy system wspomagania decyzji powinien spełniać następujące funkcje:
zarządzanie danymi,
prezentacja wyników,
analiza i strukturalizacja modelu,
wykorzystanie metod statystycznych i analitycznych. Informacje wykorzystywane w systemie wspomagania decyzji to:
dane,
teksty,
zmienne,
modele,
raporty,
obrazy,
reguły.
Należy zauważyć, że na jakość i przydatność systemów wspomagania decyzji ogromny wpływ ma jakość zgromadzonych danych oraz poprawne zaprojektowanie interakcji pomiędzy użytkownikiem końcowym systemu a samym systemem.
Systemy wspomagania decyzji mogą być przydatne w rozwiązywaniu takich problemów w przedsiębiorstwie jak na przykład:
jakie są optymalne warianty planów produkcji, przy różnych zestawach zasobów? jaki jest wpływ różnych czynników na zmiany danego wariantu planu? jakie będą przyszłe warunki działania? (np., jakie są przewidywane stopy procentowe?)
jakie powinny być kryteria oceny wariantów?
jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia poszczególnych czynników?
które kryteria są najważniejsze i w jakim stopniu? (Jakie nakłady związane są z poszczególnymi wariantami rozwoju?)
czy występują ograniczenia dla nakładów? (Np. jaka jest minimalna stopa zwrotu? Jaki jest limit dla budżetu?)
jakie rozwiązania są preferowane przez konkurencję?
jaki przedsiębiorstwo ma wpływ na konkurencję?
Systemy wspomagania decyzji zostały stworzone jako systemy proponowane indywidualnym decydentom, pozwalające na uwzględnienie indywidualności decydenta w konwersacyjnym trybie. Niemniej większość najważniejszych decyzji jest podejmowana lub przynajmniej konsultowana w grupie decydentów. Systemy wspomagania decyzji są i wtedy bardzo przydatne, pozwalając decydentowi na zapoznanie się z opiniami pozostałych członków kierownictwa. Są to specjalne pakiety komputerowe skupiające się nie tylko na rozwiązaniu problemów, ale także na wymianie informacji, a także uwzględnianiu w rozwiązaniu rozmaitych opinii. Istotną cechą tego typu pakietów jest stwarzanie warunków zachęcających, czy wręcz zmuszających uczestników do wyrażenia swojej opinii czy stanowiska w danej sprawie (podobnie jak w metodzie "burzy mózgów"). System zatem pomaga grupie osiągnąć consensus. W tym przypadku wspomniane pakiety noszą nazwę ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz