SWD - struktura i funkcje - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
SWD - struktura i funkcje - wykład - strona 1

Fragment notatki:

SWD- struktura i funkcje
System wspomagania decyzji w rozumieniu Hubera wyraża potrzebę szerszego wspomagania procesu decyzyjnego (planowania, wyboru, wdrażania). Włączenia do procesu podejmowania decyzji uczestników, którzy albo zajmują odpowiednie stanowisko, albo są motywowani w tym procesie. Na decyzje kierownicze zawsze wpływa organizacja, w której są one podejmowane. W wielu przypadkach decydent nie podejmuje decyzji, lecz jest raczej kierującym procesem podejmowania lub przyczynia się do tego, że decyzja jest podejmowana. Eksperci wiedzy (inżynierowie, finansiści, prawnicy) są odpowiedzialni za rozwijanie wiedzy na potrzeby organizacji oraz jej integrację z istniejącymi zasobami informacyjnymi. Dzięki istniejącym systemom tj.: SWD (System Wspomagania Decyzji), ISWD (Inteligentne Systemy Wspomagania Decyzji), SE (Systemy Ekspertowe) czynności te są uproszczone. Są one utożsamiane z trzema komplementarnymi aspektami: planowaniem długookresowym, zarządzaniem reakcjami oraz innowacyjnością.
Zarys historyczny
Pojęcie „Systemy Wspomagania Decyzji” w postaci zbliżonej do używanej dzisiaj w swojej pracy doktorskiej opisał S. Morton w 1971r. prace o podobnym charakterze przeprowadzano już w latach 50 i 60 w dwóch obszarach: badań teoretycznych dotyczących rozwiązania problemów i podejmowania decyzji z punktu widzenia psychologii realizowanych, oraz interaktywnych systemów komputerowych człowiek - komputer. W Polsce natomiast prace tego typu wykonywane były od 1971 roku. Koncentrowały się głównie uzasadnieniu możliwości wykorzystania nowej koncepcji systemu informatycznego do podejmowania decyzji organizacyjnych. Ich realizatorem był prof. H. Sroka. Nazwę SWD utrwalono na początku lat 80. w USA, również w Polsce dokonał tego H. Sroka. SWD - to narzędzie informatyczne będące kombinacją komputera i oprogramowania oraz baz danych i modeli. Wkład w metodologię budowy SWD kształtowało co najmniej trzy środowiska naukowe: informatycy, teoretycy organizacji i zarządzania oraz psychologowie.
Ujęcie organizacyjne
SWD Ujęcie psychologiczne
Ujęcie narzędziowe
Przedstawiciele ujęcia organizacyjnego koncentrowali swoja uwagę na zbudowaniu SWD kompatybilnego z rzeczywistym systemem wspomagania decydenta, rzeczywistymi procesami budowy i stosowania odpowiedniej strategii i taktyki przez przedsiębiorstwo. W ujęciu psychologicznym podkreśla się pierwszoplanowe znaczenie rozwiązywania problemów (strategiczne, taktyczne, operacyjne, złożone) w procesach decyzyjnych, a także w procesach myślenia i postawach decydenta.


(…)

… zasobami SWD - bazą wiedzy ( przez manipulację i definiowanie struktur danych i relacji), modelami (przez wykorzystywanie w ich definiowaniu), raportami, obrazami, itp., a także zapewnia pomoc przy poszukiwaniu rozwiązania, wyborze najlepszych wariantów. Wyróżniamy 2 rodzaje języków dla budowy elementów SWD:
język dla definiowania struktury takich elementów jak raporty, modele, bazy danych
język…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz