Przejawy zasady kontradyktoryjności na etapie postępowania przygotowawczego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1827
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przejawy zasady kontradyktoryjności na etapie postępowania przygotowawczego-opracowanie - strona 1 Przejawy zasady kontradyktoryjności na etapie postępowania przygotowawczego-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw przejawy zasady kontradyktoryjności na etapie postępowania przygotowawczego. Zasada kontradyktoryjności (nazywana także zasadą sporności) to dyrektywa, w myśl której proces może być prowadzony w formie sporu równouprawnionych stron (podmiotów) przed bezstronnym arbitrem. Zasada ta nie jest skodyfokowana.
Przeciwieństwem tej zasady jest zasada inkwizycyjności (zwana też zasadą śledczości) w myśl której w procesie nie występują strony, funkcje zaś oskarżenia, obrony i orzekania skumulowane są w rękach jednego podmiotu - organu procesowego, któremu podporządkowany jest cały proces. Proces śledczy nazywany jest w związku z tym procesem jednopodmiotowym.
Jako koncesje występujące w postępowaniu przygotowawczym na rzecz kontradyktoryjności wskazać należałoby m.in.:
prawo składania przez strony (podejrzanego i pokrzywdzonego) oraz ich przedstawicieli wniosków o dokonanie czynności śledztwa (art. 315 § 1 kpk: Podejrzany i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik mogą składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa) prawo do udziału w tzw. czynnościach niepowtarzalnych oraz w przesłuchaniu biegłego; tylko wyjątkowo można stronę tej możliwości pozbawić, np. gdy zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub zniekształcenia dowodu w razie zwłoki (art. 316 kpk: § 1 Jeżeli czynności śledztwa nie będzie można powtórzyć na rozprawie, należy podejrzanego, pokrzywdzonego i ich przedstawicieli ustawowych, a obrońcę i pełnomocnika, jeżeli są już w sprawie ustanowieni, dopuścić do udziału w czynności, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub zniekształcenia dowodu w razie zwłoki. § 2 Podejrzanego pozbawionego wolności nie sprowadza się wtedy, gdy zwłoka grozi utratą lub zniekształceniem dowodu. § 3 Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo, że świadka nie będzie można przesłuchać na rozprawie, strona lub prokurator albo inny organ prowadzący postępowanie mogą zwrócić się do sądu z żądaniem przesłuchania go przez sąd. Art. 318 Gdy dopuszczono dowód z opinii biegłych albo instytucji naukowej lub specjalistycznej, podejrzanemu i jego obrońcy oraz pokrzywdzonemu i jego pełnomocnikowi doręcza się postanowienie o dopuszczeniu tego dowodu i zezwala na wzięcie udziału w przesłuchaniu biegłych oraz na zapoznanie się z opinią, jeżeli została złożona na piśmie. Podejrzanego pozbawionego wolności nie sprowadza się, gdy spowodowałoby to poważne trudności.) prawo stron oraz ich przedstawicieli żądania dopuszczenia do udziału w innych czynnościach śledztwa lub dochodzenia; prokurator może odmówić żądaniu tylko wyjątkowo (art. 317 kpk : § 1 Strony, a obrońcę lub pełnomocnika. Gdy są już w sprawie ustanowieni, należy także na żądanie dopuścić do udziału w innych czynnościach śledztwa. § 2 W szczególni uzasadnionym wypadku prokurator może postanowieniem odmówić dopuszczenia do udziału w czynności ze względu na ważny interes śledztwa, albo odmówić sprowadzenia oskarżonego pozbawionego wolności, gdy spowodowałoby to poważne trudności.

(…)

… Zażalenie przysługuje na postanowienia sądu zamykające drogę do wydania wyroku, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2 Zażalenie przysługuje także na postanowienia co do środka zabezpieczającego oraz na inne postanowienia w wypadkach przewidzianych w ustawie.
§ 3 Zażalenie przysługuje stronom, a także osobie, której postanowienie bezpośrednio dotyczy, chyba że ustawa stanowi inaczej.) oraz na czynności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz